درباره کپنهاگ

دانمارک شادترین کشور دنیا

تصاویر شهر کپنهاگ

نکاتی جالب و عجیب درباره کشور دانمارک

1- تعداد دوچرخه های شهر کپنهاگن بیشتر از تعداد جمعیت شهر است. 2- سوزاندن پرچم دیگر کشورها در دانمارک غیر قانونی است ولی سوزاندن پرچم خود دانمارک اشکال قانونی ندارد. 3- دانمارک در لیست کشورهای فاسد جهان در کنار نیوزلند در رتبه آخر قرار دارد. "فساد اداری" 4- تعداد خوکهای کشور دانمارک بیشتر از مردم دانمارک هستند. 5- در 12,500 سال قبل از میلاد در دانمارک کنونی اجداد انسان مدرن زندگی میکردند. 6- از سال 1930 تا بحال دانمارک و کانادا بخاطر یک جزیره با هم درگیر هستند و با گذاشتن پرچم و بطریهای مشروب خودشان میخواهند این جزیره را تصاحب کنند. 7- کشور ایسلند در سال 1944 با جدا شدن از کشور دانمارک مستقل شد. 8- خاندان پادشاهی دانمارک بیش از 1000 سال قدمت دارند و قدیمیترین پادشاهی ادامه دار در اروپا هستند. 9- کلمه بلوتوث بر گرفته شده از نام دومین پادشاه دانمارک Harald Bluetooth است. 10- هر 2 روز یکبار در دانمارک یا باران میبارد یا برف یا حدود 171 روز در سال. 11- کشور دانمارک از 100 جزیره تشکیل شده و بسیاری از آنها غیر مسکونی هستند. 12- دانمارک در لیست کشورهای خوشحال جهان رتبه نخست را دارد. 13- تعداد دوچرخه های دانمارک 4.2 میلیون عدد و تعداد ماشینهایش 1.8 میلیون عدد است. 14- دانمارکیها بعد از سوئدیها و فنلاندیها بیشترین میزان قهوه را مصرف میکنند هر نفر روزانه 4 فنجان. 15- گرینلند با مساحت 2,175,600 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره جهان است و 80% از سطح آن از یخ پوشیده شده و از سال 1953 بطور رسمی جزیی از قلمرو پادشاهی دانمارک است. 16- دانمارک حدود 11,771 کیلومتر خط ساحلی دارد طولانیتر از دیوار بزرگ چین. 17- آموزش شنا در دانمارک جزیی از وظایف آموزش و پرورش است. 18- بچه بازی در دانمارک بعنوان یک بیماری شناخته میشود و بجای محاکمه فرد او را به مراکز درمانی میفرستند. 19- هیچ نقطه ای در دانمارک وجود ندارد که بیشتر از 50 کیلومتر با آب فاصله داشته باشد. 20- دانمارک فقط با آلمان مرز مشترک دارد. 21- Lars Ulrich درامر گروه Metallica متولد دانمارک است. 22- تیم ملی فوتبال دانمارک در سال 1992 قهرمان اروپا شد. 23- دانمارک بزرگترین پرورش دهنده سمور در جهان است.

مهاجرت به دانمارک

برای مهاجرت به دانمارک و اخذ اقامت دانمارک ابتدا باید بدانید که پادشاهی دانمارک کشوری است در شمال اروپا. پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند

موقعیت جغرافیایی

این کشور، کوچکترین کشور اسکاندیناوی می باشد ( نصف اندازه Maine است). دانمارک، ناحیه های دشت مانند و زمینهای پستِ شبه جزیره یولند را اشغال کرده است. این کشور همچنین از چندین جزیره در دریای بالتیک تشکیل شده است که دو تا از بزرگترین جزایر آن، شیلند و فون است که کپنهاگ در جزیره شیلند واقع شده است.

تراکم جمعیت

این کشور جمعیتی بالغ بر 5,580,000 نفر دارد و 20% این جمعیت در گپنهاگ سکونت دارند که پایتخت دانمارک است. دیگرشهرهای اصلی، عبارتند از: آرهوس، ادنسا و آلبورگ

وضعیت آب و هوایی

دانمارک از نظر آب و هوایی در منطقه ای واقع شده است که سه اقلیم اروپایی آنرا تحت تاتیر قرار می دهد ( باد شمالی، شمال را تحت تاثیر قرار میدهد؛ اقیانوس اطلس، غرب را تحت تاثیر قرار می دهد و اقلیم بری، شرق را تحت تاثیر قرار می دهد) . سرتاسر کشور دانمارک از آمیزه ای از این اقلیم های گوناگون بهره می برد. بطور کلی، بخشهای غربی کشور از اقلیم حاکم بر اقیانوس اطلس بهره می برند و قسمتهای شرقی، بیشتر تحت تاثیر اقلیم بری می باشند. با وجود موقعیت شمالی این کشور، تغییرات آب و هوایی شدید نیست. آب و هوایی معتدل دارد و این آب وهوا به دلیل وزش بادهای غربی و دریاهایی است که تقریبا این کشور را به طور کامل احاطه کرده اند. ژانویه سردترین ماه سال است و گرمترین ماه سال نیز ماه اوت می باشد. اگرچه در ماه ژوئیه شاهد گرمترین شبهای تابستان هستیم. از این رو، دامنه دمای روزانه از دو درجه سیلیسیوس در ژآنویه تا بیست درجه سیلیسیوس در اوت متغیر است و نیز دامنه دمای شبانه از -2.9 درجه سیلیسیوس در ژانويه تا 11.5 درجه سیلیسیوس در ژوئیه متغیر می باشد. در دانمارک، احتلاف زیادی در دمای شبانه و روزانه وجود ندارد ولی بادهای ناگهانی و تغییر مسیر باد می تواند سبب تغییر سریع دما و آب و هوا گردد. بر شدت بادها در زمستان افزوده می شود.

سیستم بهداشت و درمان

عمدتا این سیستم از بودجه عمومی و از طریق مالیاتها اداره می شود و بیشتر خدمات آن نیز مستقیما توسط مقامات دولتی اداره می شود. استثنای قابل توجهی در مورد دندان پزشکی وجود دارد که به عنوان یک حوزه مجزا در نظر گرفته شده است و تنها بخشی از آن از بودجه عمومی تامین می شود. خدمات پزشکی نیز در بیشتر بخشها رایگان است. در حالیکه خدمات داندان پزشکی تا حد زیادی به طور مستقیم از طریق پول بیماران اداره می گردد. الویت در دانمارک به دسترسی رایگان به بیشتر خدمات درمانی داده شده است بدون توجه به اینکه وضعیت اقتصادی فرد در چه سطحی می باشد. هر فردی که اقامت دائم در دانمارک داشته باشد، می تواند از خدمات سیستم بهداشت و درمان این کشور بهره مند گردد. پزشکان عمومی در سیستم بهداشت و درمان دانمارک، مرکزیت دارند. این امر بدین دلیل است که پزشکان عمومی اولین رابط بین بیمار و سیستم درمانی هستند. مردم اول توسط پزشک عمومی خود معاینه می شوند و در صورت لزوم جهت معاینه و درمان پیش دکتر متخصص فرستاده می شوند.

اقتصاد

این کشور اساسا قابلیت های کشاورزی دارد و همچنان از چشک اندازهای روستائی نیز بهره می برد. دانمارک پس از سال 1945 توسعه صنعتی یافت و تا سال 2006 حدودا 25% محصولات داخلی عمده و کمتر از 2% محصولات کشاورزی را تامین می کرد ( دیگر صنعتهای سنتی دانمارک که ماهیگیری و کشتی سازی می باشند نیز کاهش یافته است ).خدمات مالی و دیگر خدمات ، خدمات تجاری،خدمات حمل و نقل ، بازرگانی و ارتباطات نیز اهمیت دارند. کالاهای اساسی نیز از پرورش احشام اهلی( خوکها،گله های گاو،ماکیان )،کاشت محصولاتی که دارای ریشه خوراکی می باشند ( سیب زمینی، چقندر قند) و حبوبات ( شعیر، جو) تامین می گردد و ماهیگیری نیز صنعت پراهمیتی می باشد. دانمارک همچنین دارای یک ناوگان حمل و نقل تجاری بسیار بزرگ است. صنعتهای عمده دیگر نیز شاملِ فرآوری مواد غذایی( بویژه گوشت و محصولات لبنی) ، کشتی سازی و تولید آهن، استیل،فلزات غیر آهنی، مواد شیمیایی، تامین تجهیزات سیستم حمل و نقل و ماشین آلات، منسوجات، و وسائل الکترونیکی، مبلمان و دیگر محصولات چوبی ، آسیاب بادی، تامین مواد وابسته به صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی می باشند. محصولات فلزی نیز تقریبا به طور کامل از مواد خام وارداتی ساخته می شوند چون دانمارک منابع معدنی اندکی دارد. صنعت توریسم نیز در این کشور بسیار مهم است. صادرات اصلی دانمارک ، مواد غذایی فرآوری شده، محصولات کشاورزی و ماشین آلات صنعتی، مواد دارویی، مبلمان و آسیاب بادی می باشند. واردات اصلی نیز شامل ماشین آلات، تجهیزات ماشین آلات، مواد خام، مواد شیمیایی، دانه و مواد غذایی و کالاهای مصرفی هستند. همتایان تجاری مهم دانمارک نیز آلمان، سوئد، انگلستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشند.

همین الان

تور خودتو بساز