درباره آنکارا

آنکارا؛ پایتخت پهناور ترکیه، شاه‌ راه ارتباطی و قطب حمل و نقل ترکیه محسوب میشه که دقیقا در مرکز کشور و فلات آناتولی قرار گرفته و راه رو برای دسترسی مسافران به سایر مناطق مهم ترکیه هموار می‌کنه.

تصاویر شهر آنکارا

تاریخچه آنکارا

قدیمی ترین تمدنی که اطراف شهر آنکارا کشف شده است که در عصر برنز توسط هیتی ها در ۲ هزار سال قبل از میلاد مسیح پایه گذاری شده است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگیها و سپس توسط لیدیا ایها و فارسها اداره میشد. سپس غلاطیه ایها از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. شهر آنکارا بعد از به اتمام رسیدن جنگ ملی استقلال و رهایی ترکیه از اشغال خارجی در تاریخ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۹۲۳ توسط آتاتورک پایتخت جمهوری ترکیه اعلام گردید.

بهترین وقت سفر به آنکارا

آنکارا آب و هوای قاره ای دارد؛ زمستان هایش به خاطر ارتفاع از سطح دریا، سرد و پربرف است و تابستان هایش گرم و خشک. تابستان آنکارا از سایر شهرهای ساحلی ترکیه مطبوع تر است. شب های تابستانی، گاهی خنک هم می شود، آن قدری که بد نیست ژاکتی به همراه داشته باشید. باران بیشتر در بهار و پاییز می بارد، اما معمولا مقدارش زیاد نیست و نباید نگران خیس شدن بشوید. آنکارا را بهتر است ماه های مه (اردیبهشت)، ژوییه (خرداد) و از سپتامبر تا نیمه اکتبر (از اواسط شهریور تا اواخر مهر) دید.

مقبره آتاتورک

در سال ۱۹۳۸ که آتاتورک از دنیا رفت، جسدش رو به طور موقت در موزه مردم‌ نگاری آنکارا دفن کردند و بعد، یک فراخوان بین ‌المللی برای طراحی آرامگاهش صورت گرفت با این شرط که طرح‌های ارسالی باید دستاوردها، شخصیت آتاتورک و ملت ترکیه رو به خوبی نمایش بده. پس از ارزیابی ۴۹ طرح، پروژه مشترک معماران ترک پروفسور امین اونات (Emin Onat)، و دکتر ارهان آردا (Orhan Arda) انتخاب شد. این آرامگاه با ابهت که با اسم آنیت کبیر شناخته می‌شه، ترکیبیه از معماری سنتی و مدرن که با ظرافت تمام، معماری ترکیه رو به نمایش می‌ذاره.این بنا در سال ۱۹۵۳ کامل شد و در ماه نوامبر همون سال پیکر آتاتورک رو به اونجا منتقل کردن.

برج آتاکوله

اگر به آنکارا سفر کنید ، یکی از اولین چیزهایی که توجه شما را به خود جلب می‌کند ،برج آتاکوله آنکارا ست که در مرکز شهر ساخته شده. بلندی این برج به ۱۲۵ متر می رسد و در موقعیت پاناروما قرار گرفته است یعنی در هر نقطه‌ای از آنکارا که باشید می‌توانید این برج را ببینید و همین‌طور از بالای این برج هم می توانید تمام شهر را زیر پای خود ببینید.

همین الان

تور خودتو بساز