نکات سفر به پاریس
پاریس شهر بزرگی است با هزاران سال تاریخ، از این رو هرگز نمی‌توان با یک بار بازدید همه‌ی جاذبه‌های آن را کشف کرد. این شهر را می‌توان جزو گران‌ترین شهرهای دنیا محسوب کرد. اگر خوش خوراکی باشید و برای این مورد رویا پردازی می کنید احتمالا در این شهر غذا و نوشیدنی را گران خواهید یافت، اما اگر سعی کنید مثل مردم پاریس زندگی را بگذرانید در آن صورت همه چیز خیلی بد پیش نخواهد رفت. مسلما دوست ندارید از بیشتر جاذبه‌های آن چشم پوشی کنید، گرچه خیلی هم گران نیستند، اما در هر ماه یک روز به طور رایگان به ارایه خدمات می‌پردازند، پس اگر از نظر بودجه محدودیت دارید بهتر است این مورد را خوب بررسی کنید.
ما در این مقاله قصد داریم تا جاهای دیدنی پاریس را به شما معرفی کنیم.پس با ما همراه باشید.

جزئیات نکات سفر به پاریس

دیزنی‌لند پاریس

دیزنی‌لند پاریس، قدیمی‌ترین کپی از دیزنی‌لند آمریکا است و دقیقا شبیه به دیزنی‌لند آمریکا ساخته‌ شده است. این دیزنی‌لند در شهر مارن، حومه شرقی پاریس ساخته‌ شده است و نسخه کوچک‌شده‌ی دیزنی‌لند آمریکا نیست، بلکه به همان بزرگی است. از جمله بخش‌های دیزنی‌لند پاریس می‌توان به زمین گلف، مدرسه فوتبال برای کودکان، هفت هتل، زمین تنیس اشاره کرد. این مجتمع تفریحی در ۵۱ کیلومتری پاریس قرار دارد. با بازدید از دیزنی‌لند به دنیای سفیدبرفی و هفت کوتوله، غرب وحشی، سرخپوستان و دیدار با رابینسون کروزوئه بروید! اگر اهل نوستالژی نیستید، می‌توانید به دنیای آدم فضایی‌ها و ماشین‌های زمان سری بزنید.

سالن اپرای پاریس

سالن اپرای پاریس که مهمترین اپرای فرانسه است در سال ۱۶۶۹ میلادی توسط لوییس پانزدهم تاسیس شد. ساختمان بزرگ، ارکستر عظیم و اجراهای بی‌نظیر و باشکوه سالانه چیزی بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو هزینه در بر دارند که برای حفظ این سالن ضروری است. با این تفاسیر، بازدید از این سالن تجربه‌ی فراموش نشدنی برای بازدیدکنندگان خواهد بود.

موزه لوور فرانسه

موزه لوور فرانسه پربازدیدترین موزه جهان است که در پایتخت فرانسه قرار دارد. این موزه در ابتدای ساخت، به عنوان دژی دفاعی در شهر پاریس مورد استفاده قرار گرفت و تا سال‌ها برای مقاومت در جنگ‌ها بازسازی و تقویت می‌شد. این کاخ سلطنتی به دستور «فیلیپ دوم» و در قرون وسطی احداث شد و سال‌ها تغییرات، مرمت‌ها و بازسازی‌های متعددی را به خود دید. سرانجام در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی تمامی ساختمان به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت. موزه لوور فرانسه، بی‌گمان بزرگ‌ترین و حجیم‌‌ترین موزه دنیا است و بیش از ۳۵ هزار اثر تاریخی، فرهنگی و هنری در آن نگهداری می‌شود.

برج ایفل

برج ایفل بی‌تردید نماد فرانسه و پاریس است. این برج زیبا که نمونه‌ی کپی آن در چین وجود دارد، به مناسبت یکصدمین انقلاب مردم فرانسه ساخته شد. نام این برج در واقع از نام سازنده‌ی آن یعنی گوستاو ایفیل (Gustavo Eiffel) گرفته شده و از نکات جالب آن این است که این برج جزو عجایب دنیا به شمار می‌رود. ارتفاع این برج ۳۲۴ متر و تعداد پله‌های آن ۱۶۶۵ عدد است. مکانی زیبا و دیدنی که بعد از ۲۶ ماه کار مداوم در سال ۱۸۸۹ میلادی افتتاح شد. گفتنی است که تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از این برج که به یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در فرانسه تبدیل شده است، بازدید کرده‌اند. اگر روزی خواستید از آسانسور این برج ۳۲۴ متری استفاده کنید، باید بدانید که آسانسورها از زمان افتتاح تا امروز تعویض نشده‌اند.

میدان واندوم

میدان واندوم توسط Jules Hardouin-Mansart، یکی از معماران برجسته‌ی «Grand Siècle» در دوران لویی چهاردهم ساخته شده است. این میدان در ابتدا میدان Louis le Grand نامیده شد. نمای خانه‌ها بین سال‌های ۱۶۸۶ تا ۱۷۰۱ ساخته شد. در ابتدا هدف از ساخت این میدان آن بود که دانشگاه‌های سلطنتی، ضراب‌خانه، کتابخانه‌ی سلطنتی و هتل برای سفیران خارجی در اطراف میدان واندوم تاسیس شود؛ اما به دلیل مشکلات مالی، پادشاه مجبور شد ساختمان‌های اطراف میدان را به خانواده‌های اشرافی و ثروتمند شهر بفروشد. صاحبان جدید ساختمان‌ها، عمارت‌هایی زیبا با حیاط و باغ بنا کردند. جذابیت میدان واندوم به این است که هنوز هم انسجام طراحی کلی خود را حفظ کرده است؛ در ساخت این میدان، ظاهر شاهانه با سادگی شهری ترکیب شده است.

مرکز ژرژ پمپیدو پاریس

بین منطقه‌ی Halles و Marais در پاریس، مرکز پمپیدو قرار دارد که مرکزی هنری و فرهنگی است. این مرکز در مقایسه با ساختمان‌های تاریخی اطراف آن، به سبک معماری مدرن ساخته شده و گاهی از آن با عنوان طرح «پشت و رو» هم یاد می‌شود، چون جزئیات معماری راه‌پله‌ها و آسانسورها در ظاهر این بنا هم دیده می‌شود. اصلی‌ترین جاذبه‌ی مرکز پمپیدو، موزه‌ی ملی هنر مدرن است که مجموعه‌ی وسیعی از هنر معاصر را به نمایش گذاشته است، از هنر فو گرفته تا هنر کوبیسم و اکسپرسیونیسم، ساختارگرایی، دادائیسم و سورئالیسم، اکسپرسیونیسم تجریدی، نیو رئالیسم و هنر پاپ. بازدید از مجموعه‌ی مجسمه هم ارزش وقت گذاشتن دارد.

کاخ رویال پاریس

کاخ رویال در مقابل موزه‌ی لوور قرار دارد و نمونه‌ی دیگری از معماری سلطنتی به شمار می‌رود. کاخ رویال در ابتدا در دوران حکومت لویی سیزدهم با نام کاخ کاردینال ساخته شد اما بعدها آن را به کاخ سلطنتی (رویال) تبدیل کردند. این بنا به مدت ۴ قرن محل قرارگیری کرسی قدرت بود. کاخ رویال با داشتن یک حیاط مرکزی زیبا، ساختار معماری کلاسیک فرانسوی را به نمایش می‌گذارد. این حیاط با ردیف‌های انبوهی از درختان، گویی روستایی در دل شهر به وجود آورده است. داخل حیاط مجسمه‌ای غیرمعمول مدرن از ستون‌های کوچک راه‌راه قرار دارد که ارتفاع این ستون‌ها متغیر است. مجسمه‌ها حس شگفتی و کنجکاوی گردشگران را برمی‌انگیزد.

میدان باستیل پاریس

امروزه تنها نام این میدان زندان بدنام باستیل را که نماد منفور قدرت مطلق است، به یاد می‌آورد که زمانی اینجا قرار داشت. بعد از یورش مخالفان به زندان باستیل در ۱۴ ژوئیه‌ی سال ۱۷۸۹، این زندان کاملا تخریب شد. در مرکز میدان باستیل، ستون ۵۱ متری ژوئیه (Juillet) قرار دارد که در بالای آن پیکری از طلا وجود دارد که نماد آزادی است. این بنای تاریخی، انقلاب جولای ۱۸۳۰ را به تصویر می‌کشد که شاه چارلز دهم را سرنگون کرد و لویی فیلیپ را به قدرت رساند. چهار خروس فرانسوی و یک شیر روی پایه‌ی ستون کنده‌کاری شده‌اند که نماد مردم آزاد فرانسه هستند.، زندان بدنام باستیل را که نماد منفور قدرت مطلق است، به یاد می‌آورد که زمانی اینجا قرار داشت. بعد از یورش مخالفان به زندان باستیل در ۱۴ ژوئیه‌ی سال ۱۷۸۹، این زندان کاملا تخریب شد. در مرکز میدان باستیل، ستون ۵۱ متری ژوئیه (Juillet) قرار دارد که در بالای آن پیکری از طلا وجود دارد که نماد آزادی است. این بنای تاریخی، انقلاب جولای ۱۸۳۰ را به تصویر می‌کشد که شاه چارلز دهم را سرنگون کرد و لویی فیلیپ را به قدرت رساند. چهار خروس فرانسوی و یک شیر روی پایه‌ی ستون کنده‌کاری شده‌اند که نماد مردم آزاد فرانسه هستند.

طاق دفانس پاریس

در غرب پاریس، در انتهای خیابان شارل دوگل مجموعه‌ای از ساختمان‌های بلند قرار دارد که از اواسط دهه‌ی ۶۰ میلادی ساخته شده است. این منطقه La Defense نامیده می‌شود که یادآور مقاومت تلخ نیروهای فرانسوی در این منطقه، در جنگ فرانسه-پروس (۱۸۷۰ الی ۱۸۷۱) است. امروزه گردشگران از این محله به عنوان راهنمای ورود پاریس به قرن بیست و یک بازدید می‌کنند. طاق دفانس توسط Johan Otto von Spreckelsen طراحی شده و بسیتر تاثیرگذار است. این سازه‌ی عظیم با ارتفاع ۱۱۰ متر، مستطیل شکل است و نمای آن را با سنگ مرمر سفید کارارا کار کرده‌اند. این بنای تاریخی در سال ۱۹۸۹، به مناسبت دویست‌امین سالگرد انقلاب فرانسه افتتاح شد و به عنوان نماد اتحاد و برادری معاصر در نظر گرفته می‌شود.

طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی به ارتش پیروز فرانسوی انقلاب و امپراطور اول اهدا شد. ناپلئون دستور ساخت این سازه‌ی بزرگ را در سال ۱۸۰۶ صادر کرد اما تا سال ۱۸۳۶ زنده نماند تا تکمیل ساخت آن را ببیند. این سازه توسط JF Chalgrin طراحی شده که بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی نگاره‌ی آن است که نشان‌دهنده‌ی عزیمت، پیروزی‌ها و بازگشت شکوهمند ارتش فرانسه است.

همچنین در نمایی از این طاق که در مقابل بلوار شانزلیزه قرار دارد، اثر بسیار زیبا و برجسته‌ای از Francois Rude روی آن طاق حک شده است، به نام عزیمت داوطلبان در سال ۱۷۹۲ که با نام The Marseillaise (سرود ملی فرانسه) نیز شناخته می‌شود. این اثر کنده‌کاری‌شده، سربازانی را نشان می‌دهد که آماده‌ی عزیمت هستند که توسط روح بالدار آزادی هدایت می‌شوند. در قسمت داخلی نما، اسم بیش از ۶۶۰ ژنرال و بیش از ۱۰۰ جنگ نوشته شده است.

کلیسای سنت شپل

کلیسای سنت شپل در کاخ Justice، در جزیره‌ی Ile de la Cite پاریس قرار دارد و به گفته‌ی مورخان، همچون جواهری از قرون وسطی در این شهر می‌درخشد. این شاهکار معماری گوتیک بین سال‌های ۱۲۴۲ تا ۱۲۴۸ برای پادشاه لوئیس یازدهم (سنت لوئیس) ساخته شد تا آثار عتیقه‌ی مربوط به مسیحیت را که از امپراطورهای بیزانس به دست آورده بودند، در آن قرار دهند. محراب این کلیسا نمادی از تاج خار (Crown of Thorns) را نشان می‌دهد.

این کلیسا به دلیل داشتن شیشه‌های پنجره‌ی رنگی نفیس شهرت دارد که باعث می‌شود نور به شکل تابش رنگین‌کمان به محراب بتابد. رنگ ونور نماد الوهیت و اورشلیم آسمانی است. در سنت شپل به ندرت مراسماتی برای توده مردم برگزار می‌شود اما گاهی از آن به عنوان محل برگزاری کنسرت استفاده می‌شود. گوش دادن به موسیقی کلاسیک در این فضا، واقعا تجربه‌ی معنوی الهام‌بخشی خواهد بود. برای پیدا کردن این کلیسا از دروازه‌ی آهنی کاخ Justice وارد شده و به حیاط داخلی بروید.

باغ‌ لوکزامبورگ پاریس

باغ لوکزامبورگ مشهورترین پارک در پاریس بعد از باغ Tuileries است. این باغ در قرن ۱۷، زمانی که کاخ لوکزامبورگ ساخته شد، ایجاد شده است اما شکل و ظاهر کنونی آن در قرن ۱۹ توسط معماری به نام J.F. Chalgrin شکل گرفته است. ویژگی اصلی باغ، تالاب بزرگ ۸ ضلعی با فواره‌ی آن است که در کنار ۲ تراس زیبا و باشکوه با چندین مجسمه قرار دارد. این قسمت از پارک به سبک فرانسوی کلاسیک ساخته شده است، با صندلی‌های متعدد که برای استفاده‌ی بازدیدکنندگان تعبیه شده است.

این پارک در میان اهالی پاریس بسیار طرفدار دارد و مردم این شهر به خصوص دانشجویان محله‌ی لاتین، برای استراحت و پیاده‌روی به اینجا می‌آیند. از دیگر ویژگی‌های اصلی پارک لوگزامبورگ می‌توان به آب‌نمای زیبای Médicis اشاره کرد که زیر درختان، در مقابل نمای شرقی کاخ قرار دارد. این حوض دارای آب‌نما در قرن ۱۷ ساخته شده و بنای تاریخی مربوط به دوران رنسانس را در خود جای داده که خدایان رودخانه‌ی Rhône و سن را به تصویر می‌کشد و یادآور صاحب قبلی آن، Marie de Médicis است.

تالاب بزرگ بین کودکان بسیار پرطرفدار است چون قایق‌های مینیاتوری می‌سازند و در آن روانه می‌کنند؛ کودکان دیگر از Grand Guignol، نمایش سنتی عروسک خیمه شب بازی لذت می‌برند. در جنوب غربی پارک، در نزدیکی زمین‌های تنیس، تئاتر لوگزامبورگ قرار گرفته است که ظرفیت آن ۲۷۵ نفر بوده و نمایش‌های عروسکی جذاب فرانسوی در آن اجرا می‌شود.

بلوار شانزلیزه پاریس

تاریخی‌ترین بلوار پاریس، تا قرن ۱۶ میلادی زمین مردابی متروک بود. شانزلیزه به واسطه‌ی Rond-Point des Champs-Elysées، به عنوان تقاطع، به دو قسمت تقسیم می‌شود. پایین‌ترین قسمت شانزلیزه، در نزدیکی Place du Concorde یک پارک بزرگ به نام باغ شانزلیزه و موزه‌ی هنرهای زیبای Petit Palais قرار دارد. بخش بالایی که تا طاق پیروزی ادامه می‌یابد، در هر دو طرف پر از مغازه‌های لوکس، هتل، رستوران، کافه، سینما و تئاتر است. این منطقه‌ی شلوغ که پر از گردشگر است، مکان تجمع و گذراندن اوقات فراغت برای پاریسی‌ها نیز هست.

شانزلیزه به دلیل داشتن مغازه‌های مشهور و معتبر همچون Maison Laduree، مغازه‌ای شیرینی‌پزی که شهرت خود را مدیون سالن متعلق به ۱۸ و شیرینی‌های بسیار خوشمزه است. علاوه بر مغازه‌های شیک، رستوران‌های بسیار مشهوری در این خیابان وجود دارد که می‌توانید شام را آنجا نوش جان کنید. اگرچه همواره شانزلیزه با تصویری لوکس، گران و زیبا به تصویر کشیده می‌شود اما جاهایی هم هست که گردشگران و دانشجویان با بودجه‌ی کم، بتوانند آنجا غذا بخورند، مثل Quick، Starbucks، H&M و مک‌دونالد.

کلیسای جامع نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام که شاهکار معماری گوتیک است، در قلب پاریس، در Ile de la Cite (جزیره‌ای در رودخانه‌ی سن) و نزدیک Latin Quarter قرار دارد. Ile de la Cite جزیره‌ای در رودخانه‌ی سن است که مرکز تاریخی و جغرافیایی پاریس محسوب می‌شود. در این بخش کوچک، رومی‌ها شهری به نام لوتتیا را ساخته بودند و از قرن ۶ تا ۱۴، پادشاهان فرانسه در آن زندگی می‌کردند. کلیسای نوتردام در سال ۱۱۶۳، توسط پادشاه لوئیس ششم (سنت لوئیس) و اسقف Maurice de Sully ساخته شد.

ساخت این بنا بیش از ۱۵۰ سال طول کشید. این کلیسا در ابتدا به سبک گوتیک اولیه ایجاد شد و بعدها اجزای دیگری همچون بخش غربی و شبستان کلیسا به آن اضافه شد که نشان‌دهنده‌ی تغییر به سبک بالای گوتیک بود. گردشگران در همان ابتدا مبهوت تزئینات نمای ساختمان، با مجسمه‌های زیاد، ستون‌های قوسی و عجیب آن می‌شوند. حتما از ۲۱ شخصیت در گالری پادشاهان بازدید کنید که سر خود را در دوران انقلاب از دست داده‌اند. امروزه این سرها در موزه‌ی Cluny به نمایش گذاشته شده‌اند.

موزه اورسای پاریس

موزه‌ اورسای فضایی وسیع و مجموعه‌ای دارد که آثار تمام هنرمندان امپرسیونیست را در آن به نمایش گذاشته است که شامل هنرمندان امپرسیونیست کلاسیک مثل Degas، Manet، Monet و Renoir و پست-امپرسیونیست‌ها مانند بونارد، Cézanne و ون گوک می‌شود. البته باید اشاره کرد در این میان هنرمندان نقطه چین مثل Seurat و Signac و هنرمندان بوهمی ماند Toulouse Lautrec نیز قرار دارند. برخی از مهم‌ترین آثار موزه شامل The Magpie اثر Claude Monet می‌شود.

منبع:WWW.KOJARO.COM

همین الان

تور خودتو بساز