لهستان کشوری اروپایی و پیشرفته اما کمتر شناخته شده
لهستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی با تاریخی طولانی می باشد که توانسته است به رشد اقتصادی چشمگیری دست یابد.لهستان دارای جاذبه های گردشگری فراوان و آثار تاریخی زیادی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
برای آشنایی با این کشور با آتا گشت همراه باشید.

جزئیات لهستان کشوری اروپایی و پیشرفته اما کمتر شناخته شده

همه چیز درباره لهستان

پایتخت لهستان ورشو و زبان آن لهستانی می باشد.کشورهای همسایه آن آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اوکراین، بلاروس، لیتوانی، روسیه بوده و جمعیتش 38 میلیون می باشد.
لهستان تابستانهای معتدل و زمستانهای نسبتا سختی دارد و نوع حکومت آن جمهوری، دموکراسی پارلمانی است.مرز شمالی آن با دریای بالتیک دسترسی آسان به بنادر اسکاندیناوی و دریای شمال را امکان پذیر می کند. لهستان تقریباً مربعی شکل است و پایتخت آن ورشو، در مرکز کشور واقع شده است. لهستان با مساحت ۱۲۰،۷۲۷ مایل مربع از نظر وسعت در رتبه هشتم در اروپا است.

منابع طبیعی

لهستان منابع معدنی و کشاورزی قابل توجهی دارد. این کشور پنجمین ذخایر بزرگ زغال سنگ سخت و قهوه ای جهان علاوه بر معادن مس، گوگرد، روی، سرب و نقره، و همچنین منیزیم و سنگ نمک را دارد. تمام اینها به صادرات لهستان کمک قابل توجهی می کند. همچنین ذخایر گچ، کائولن، خاک رس، پتاس، و گاز طبیعی در این کشور وجود دارد. محصولات اصلی کشاورزی شامل گندم و سایر غلات، سیب زمینی، چغندر قند و علوفه است. بخش دام شامل ۸ میلیون گاو گوشتی و گاو شیرده و ۱۹ میلیون خوک است. زمین های قابل کشت در مجموع ۱۸٫۷ میلیون هکتار (۴۷ میلیون جریب) است. به علاوه ۸٫۹ میلیون هکتار (۲۲ میلیون جریب) جنگل منبع مهمی در تولید الوار است.

همبستگی تجاری و توافق برای برگزاری انتخابات آزاد

اکثریت قریب به اتفاق لهستانی ها کاتولیک رومی، و پس از آن اعضای کلیسای ارتدوکس لهستانی و فرقه های مختلف پروتستان، عمدتاً لوتران هستند. همچنین تعداد کمی از یهودیان و مسلمانان در این کشور حضور دارند. دولت ملی لهستان اولین کشور در مرکز و شرق اروپا بر علیه حکومت کمونیستی بود. این حرکت که به زودی در سراسر منطقه دنبال شد، در اوایل سال ۱۹۸۹ شروع شد، که به نام «مذاکرات میز گرد» در میان مقامات تحت سلطه کمونیست و مخالفان شهرت یافت. در نتیجه، توافق بزرگ بر سر قانونی کردن اتحادیه همبستگی تجاری و توافق برای برگزاری انتخابات آزاد در ۴ ژوئن در سال ۱۹۸۹ حاصل شد.
این مقدمه توسعه سیستم حکومتی جدید با اپوزیسیون مجلس قانونی بود. تحولات دیگر شامل تعیین موقعیت ریاست جمهوری در رأس دولت، و مجلس دوم پارلمان یعنی مجلس سنا بود. تمام کرسی ها در انتخابات ماه ژوئن سال ۱۹۸۹ به نمایندگان همبستگی رسید، که اولین دولت غیر کمونیستی را پس از جنگ جهانی دوم در منطقه تشکیل دادند.
لهستان کشوری مستقل و دموکراتیک است که نهادهای آن تحت اصل حاکمیت قانون است. تعدد احزاب سیاسی در سراسر طیف سیاسی وجود دارد؛ پنج حزب یا ائتلاف سیاسی در مجلس کنونی نماینده دارند. جمهوری لهستان دارای قانون اساسی با ترکیبی از الگوهای ریاست جمهوری و پارلمانی است.

جاذبه های گردشگری

لهستان، تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. همین مسئله باعث شده که جاذبه‌های تاریخی متعددی در این کشور وجود داشته باشد؛ از جمله بناهای تاریخی، موزه‌ها و آثار معماری از دوره‌های مختلف. علاوه بر این در لهستان تعداد زیادی پارک ملی وجود دارد که فرصتی عالی برای رهایی از زندگی شلوغ شهری و قدم زدن در آرامش طبیعت است.
در زیر بصورت تیتر وار به جاذبه های گردشگری لهستان اشاره می کنیم:
معدن نمک ویلیچکا -وروتسلاوا - پارک ملی Białowieża- کلیساهای صلح - تونل‌های زیرزمینی شچچین - گشت و گذار در پارک‌های ملی - قلعه‌ی Wawel- کلیساهای چوبی لهستان کوچک جنوبی - گدانسک -منطقه‌ی Kalwaria Zebrzydowska- لوبلین - بلندترین تندیس پاپ

رژیم غذایی لهستان

رژیم غذایی لهستان در طول تاریخ به مرور زمان تغییر کرده و سبک آشپزی امروزی آن با تاثیر از کشورهای اطراف و رویدادهای تاریخی، شکل گرفته است. بسیاری از کشورهای اروپای مرکزی بر آشپزی لهستان تاثیرگذار بوده‌اند. غذاهای این کشور از نظر مواد گوشتی، سبزیجات و ادویه، غنی هستند. در لهستان استفاده از نوعی نودل خاص به نام kluski و غلاتی تحت عنوان kasha رواج دارد. در آشپری این کشور از خامه و تخم‌ مرغ زیاد استفاده می‌شود. غذاهای سنتی این کشور مراحل آماده‌سازی طولانی‌ای دارند و بسیاری از اهالی این کشور برای تهیه‌ی غذای سنتی به خصوص برای مناسبت‌های خاص مثل کریسمس زمان زیادی را در نظر می‌گیرند.

غذاهای سنتی لهستانی، پرکالری هستند اما اگر یک بار آنها را امتحان کنید، عاشق طعم و عطر بی‌نظیر آنها می‌شوید. در این کشور از انواع گوشت به وفور در طبخ غذا استفاده می‌شود و البته لهستان به نان‌های عالی و سوسیس‌های لذیذش شهرت دارد

توسعه اقتصاد لهستان

توسعه اقتصاد لهستان در سال 2011 حجم تجارت ( واردات و صادرات) با منطقه یورو به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی 40% بوده که از اواسط سال 1990 دو برابر شده است. 30% از صادرات لهستان به آلمان و 30% مابقی به بقیه اروپا می باشد. افزایش قابل توجه در صادرات لهستان به روسیه وجود دارد. با این حال در ماه اوت سال 2014 صادرات میوه ها و سبزیجات به روسیه به طور چشمگیری سقوط کرد که تحت ممنوعیت انگیزه های سیاسی با مسکو است.

قانون لهستان برای کارآفرینان خارجی

قانون لهستان برای کارآفرینان خارجی و اجازه کار در لهستان مطلوب است و دولت کمک های مختلفی به سرمایه گذاران ارائه می دهد مانند مالیات در سطح 19% و انگیزه سرمایه گذاری در 14 منطقه ویژه اقتصادی( در میان دیگران: معافیت مایات بر درآمد، معافیت مالیات املاک و مستغلات، قیمت های رقابتی زمین.) چند صنعت و پارک های فناوری می توانند از مکان های سبز اتحادیه اروپا بهره مند شوند. با توجه به بانک ملی لهستان سطح ورود FDI به لهستان در سال 2006 به 9/13 میلیارد یورو بوده است.

بخش های صنعتی در لهستان

استخدام 7/2% از نیروی کار در کشاورزی اما 8/3% منجر به تولید ناخالص داخلی شده که منعکس کننده بهره وری نسبتا کم و یافتن راه های نحوه کاهش مالیات در لهستان می باشد. برخلاف بخش صنعت، بخش کشاورزی لهستان در طول چند دهه حکومت سوسیالیستی واقعی در دست بخش خصوصی باقی ماتده است. بسیاری از مزارع دولتی سابق در خال حاضر به تاجران کشاورز اجاره داده می شود که معتبر نیست و مانع تلاش از فروش زمین های کشاورزی به دولت است.

کشاورزی در لهستان

کشاورزی در لهستان ،در حال حاضر 2 میلیون مزارع خصوصی در لهستان است که 90% از تمام زمین های کشاورزی را اشغال کرده و تقریبا برای همان میزان تولید محصولات کشاورزی حساب می شود. مزارع کوچک در حد متوسط 8 هکتار است و اغلب پراکنده هستند. مزارع با مساحت بیش از 15 هکتار شامل 9% از تعداد کل مزارع می شود و 45% از کل مناطق کشاورزی هستند.

منابع:malekpour.ir
www.imohajerat.com
کجارو

همین الان

تور خودتو بساز