آشنایی با بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی
مطمئنا هیچ جا وطن نمی شود و بهترین مکان برای زندگی وطن مادری هر فرد است. با این حال، بسیاری از افراد به دلایل مختلف و برای تحصیل، کار و زندگی به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند. در این مطلب بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی را به شما معرفی می کنیم که بر اساس فاکتورهایی مثل پیشرفت و رونق اقتصادی و وضعیت زندگی رده بندی شده اند. حتی اگر هم قصد مهاجرت نداشته باشیم اطلاع در مورد بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی می تواند جالب و خواندنی باشد. به نظرتان کدام کشورهای قاره سبز در صدر این لیست قرار دارند؟در ادامه با آتاگشت همراه باشید

جزئیات آشنایی با بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی

کیفیت زندگی به چه عواملی بستگی دارد؟

رده بندی بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی بر اساس تحقیقی مشخص شده که شاخص رفاه را در هر کشور مشخص کرده است. به این ترتیب، مولفه های دیگر مثل آب و هوا، سبک زندگی و جمعیت در این رده بندی لحاظ نشده است. برای تعیین بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی فاکتورهایی مثل رشد اقتصادی، آزادی فردی، سلامت، آموزش، ثروت و کیفیت زندگی و رفاه فردی مبنای تحقیق قرار گرفته اند. کیفیت زندگی که یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در این رده بندی است این طور تعریف می شود: بازار اشتغال مناسب، ثبات اقتصادی، برابری درآمد و حقوق، ثبات سیاسی، امنیت اجتماعی و فردی، سیستم آموزشی پیشرفته و به روز، سیستم سلامت و مراقبت های بهداشتی کارآمد و در دسترس. به این ترتیب و با در نظر گرفتن این شاخص ها، بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی مشخص شده اند و این کشورها طبق آمار، بهترین خدمات و امکانات رفاهی را در اختیار شهروندانشان قرار می دهند.

نروژ

اولین کشور در لیست بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی نروژ است. این کشور در سال های اخیر همواره به عنوان بهترین کشور برای زندگی انتخاب شده است. مردم نروژ به عنوان یکی از ثروتمندترین و مرفه ترین ملت های دنیا از کیفیت زندگی بسیار بالایی برخوردارند و از بسیاری جنبه ها از رفاه زیادی بهره مند هستند. به لطف زیرساخت های مستحکم خدمات اجتماعی، نروژ از لحاظ سلامت، آموزش، مدیریت شهری و آزادی فردی در رده نخست بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی قرار گرفته اند. درست است که از قدیم گفته اند پول خوشبختی نمی آورد، اما جالب است بدانید نروژ هرساله در لیست شادترین کشورهای اروپایی هم قرار می گیرد. نروژ در شمال غربی اروپا قرار گرفته و با جمعیت حدودا ۵ میلیون یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی به شمار می رود. کشور نروژ بعد از لوگزامبورگ، دومین کشور برتر اروپا و ششمین کشور برتر دنیا از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی است.

فنلاند

فنلاند در سال های اخیر همیشه جزء بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی بوده است. این کشور با پیشرفت های شگرفی که در زمینه مراقبت های بهداشتی و سلامت، آموزش و آزادی های فردی داشته است توانسته خود را به کشوری ایده آل برای زندگی تبدیل کند. اگرچه درآمد ناخالص داخلی این کشور در سال های اخیر سیری نزولی داشته، اما همچنان این کشور در زمره کشورهای مرفه و ثروتمند دنیا قرار می گیرد. فنلاند همچنین از سطح بالایی از آزادی نشریات و برابری جنسیتی برخوردار است. فنلاند در اروپای شمالی قرار گرفته و با دریای بالتیک، خلیج بوتنیا و خلیج فنلاند هم مرز است و از شمال با نروژ، از شمال غرب با سوئد و از شرق هم با روسیه همسایه است. پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور، هلسینکی، سالانه پذیرای گردشگران زیادی از سرتاسر دنیاست

سوئیس

سوئیس کشوری کوچک در قلب اروپاست که با کوهستان های و رشته کوه آلپ احاطه شده و به دلیل پیست های اسکی اش شهرت دارد. سوئیس که با اسم رسمی کنفدراسیون سوئیس شناخته می شود از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و از شرق هم با اتریش و لیختنشتاین همسایه است. ساعت مشهور سوئیسی، شکلات سوئیسی، بانک های معتبر سوئیس و … این کشور را به عنوان کشوری مرفه و متمول در سطح جهان شناسانده است. با این حال، جالب است بدانید که سوئیس از کیفیت زندگی بالایی هم برخوردار است و یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی به شمار می رود. پیشرفت های اقتصادی و تکنولوژی فوق العاده این کشور باعث شده تا درآمد ناخالص داخلی این کشور به یکی از بالاترین درآمدها در دنیا تبدیل شود. سوئیسی ها به شدت به مراقبت های بهداشتی و سلامتی و همین طور سیستم آموزشی شان اهمیت می دهند و همه این عوامل در کنار هم باعث شده تا سوئیس کشوری ایده آل برای زندگی باشد. شفافیت و پاسخگویی دولت، آزادی ها یمدنی، کیفیت زندگی، رقابت سازنده اقتصادی و توسعه فردی از جمله دلایلی هستند که سوئیس را به یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی تبدیل کرده اند.

سوئد

سوئد، همسایه شمالی دانمارک نیز در بین بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی قرار می گیرد. در حقیقت، سوئد برای سه سال متوالی و در سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عنوان بهترین کشور جهان برای زندگی قرار گرفت و از شاخص رفاه بالایی برخوردار است. با این که سوئد در چند سال اخیر چند پله تنزل کرده، باز هم یکی از بهترین کیفیت های زندگی را برای مردمش به ارمغان آورده است. دسترسی آسان به آموزش و خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی از جمله دلایل این انتخاب بوده است. سوئد که به نام پادشاهی سوئد شناخته می شود یکی از کشورهای اسکاندیناوی در شمال راوپاست و از غرب و شمال با نروژ، از شرق با فنلاند و از جنوب غرب با دانمارک همسایه است. سوئد بیش از ۱۰ میلیون جمعیت دارد که از این میان، ۲٫۴ میلیون نفر اصالتی خارجی و غیرسوئدی دارند.

هلند

هلند کشوری کوچک در اروپای غربی است و پایتخت زیبایش، آمستردام سالانه میلیون ها گردشگر را به سمت خود می کشاند. این کشور با حدود ۱۷ میلیون جمعیت که در مساحت کوچکی جا گرفته اند یکی از متراکم ترین کشورها هم به حساب می آید. هلند ۱۲ استان دارد و از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از شمال غرب با دریای شمال همسایه است و از طریق دریا هم با کشورهای بلژیک، بریتانیا و آلمان مرز آبی دارد. شهروندان هلندی از امکانات زیادی مثل سیستم مدیریتی بهینه، آزادی های فردی، سرویس اجتماعی مکفی، آموزش و مراقبت های بهداشتی کارآمد برخوردار هستند. به این ترتیب هلند توانسته خود را به یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی تبدیل کند. سیستم مالی و اقتصادی پیشرفته، آزادی های فردی و آزادی نشریات، توسعه فردی و کیفیت زندگی وضعیت بسیار مطلوبی برای زندگی شهروندان هلندی ایجاد می کند. اقتصاد هلند یکی از پیشرفته ترین اقتصادهای دنیاست و نقش ویژه ای در اقتصاد کلی اروپا ایفا می کند. از قرن ۱۶، کشتی رانی، ماهیگیری، کشاورزی، تجارت و بازرگانی و بانکداری منابع درآمد اصلی این کشور به حساب می آمده اند.

دانمارک

یکی دیگر از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی کشور دانمارک است. این کشور اسکاندیناوی به دلیل کیفیت بالای زندگی اش زبانزد خاص و عام است. دانمارک در جنوب غربی سوئد و جنوب نروژ قرار دارد و از جنوب هم با آلمان هم مرز است. سیستم اجتماعی قوی و مستحکم، حمل و نقل و دسترسی عمومی عالی تنها برخی از امکاناتی هستند که در اختیار شهروندان دانمارکی قرار دارند. دانمارک همچنین در بین شادترین کشورهای جهان هم قرار می گیرد. دانمارک سیستم اقتصادی پیشرفته ای دارد که باعث شده توسط بانک جهانی به عنوان یکی از پردرآمدترین اقتصادهای جهان شناخته شود. این کشور از نظر سرانه ناخالص داخلی در رتبه ۱۹ قرار می گیرد و از نظر آزادی های اقتصادی و کسب و کار و سرمایه گذاری در وضعیت بسیار مطلوبی به سر می برد. همچنین حق و حقوق کارگران و شاغلان در این کشور به خوبی رعایت می شود و یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر رعایت حقوق کارگری است.

بریتانیا

آخرین مورد از بهترین کشورهای اروپایی که به شما معرفی می کنیم انگلستان است. انگلستان یا بریتانیا در واقع از چهار کشور ایرلند شمالی، اسکاتلند، ویلز و انگلیس تشکیل شده است. شبکه گسترده و مستحکم مراقبت های درمانی و بهداشتی و زیرساخت های حساب شده آموزشی، بریتانیا را به یکی از بهترین مکان ها برای زندگی تبدیل کرده است. میانگین امید به زندگی در بریتانیا حدود ۸۱٫۶۰ سال است که نشان از کیفیت بالای زندگی دارد.

منبع:الی گشت
WWW.ELIGASHT.COM

همین الان

تور خودتو بساز