حقایقی در مورد اسکاتلند
اسکاتلند در شمال غرب اروپا واقع شده و یک سوم شمالی بخش بریتانیای بزرگ را تشکیل داده است. اسکاتلند تاریخچه‌ی طولانی دارد، بنابراین در لیست کشورهای پربازدید قرار می‌گیرد و هر سال پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیاست. در این مقاله به چند نمونه از ویژگی‌های این کشور اشاره می‌کنیم. با آتا گشت همراه باشید.

جزئیات حقایقی در مورد اسکاتلند

حکومت و شعار اسکاتلند

تا اول می سال ۱۷۰۷ رژیم حاکم در اسکاتلند دولت مستقل بود. با تظاهرات گسترده در این کشور و ایجاد اتحادیه‌ای که منجر به اتحاد اسکاتلند و دولت پادشاهی انگلیس شد، دولت پادشاهی بریتانیا به وجود آمد. از آن زمان به بعد اسکاتلند نیز به همراه ایرلند شمالی، انگلستان و ولز جزئی از بریتانیا محسوب می‌شوند. اسکاتلند حدود ۷۸،۳۸۷ کیلومترمربع مساحت دارد و ادینبرگ (Edinburgh) پایتخت آن است. اسکاتلند به داشتن مناظر کوهستانی، نهرها، ‌دریاچه‌ها و مناظر ساحلی فوق‌العاده، معروف است.شعار اسکاتلندی‌ها «Nemo me impune lacessit» است که به معنای «هر کس مرا خشمگین کند، بی مجازات نمی‌ماند». کلمه‌ی اسکاتلند مشتق کلمه‌ی لاتین Scoti است. بعدها از کلمه‌ی Scotia در یک تصویر به معنای سرزمین اسکاتلندی‌ها استفاده شد. در ابتدا برای اشاره به ایرلند از این کلمه استفاده می‌شده، اما در قرن ۱۱، Scotia برای اشاره به افرادی که اسکاتلندی صحبت می‌کردند استفاده شده است. استفاده از کلمه‌ی Scotland و Scots در اواخر قرون وسطی رایج شد.

اسکاتلند و دریاچه‌هایش

در اسکاتلند کلمه‌ی loch برای توصیف هر بستر وسیع آب به کار برده می‌شود و مشتق کلمه‌ی lochan است که به معنای دریاچه‌ی کوچک است. اسکاتلند دارای بیش از ۹۵۰ کیلومترمربع دریاچه‌ی آب شیرین است. بزرگ‌ترن دریاچه‌ی آن منطقه دریاچه‌ی Lomond است که حدود ۷۲ کیلومترمربع است. افسانه‌ای در مورد این دریاچه وجود دارد که می‌گویند هیولای بزرگی در عمق این دریاچه زندگی می‌کند.

حقایق جالبی در مورد اسکاتلند

ثابت شده که اسکاتلند کاملا از انگلستان جدا بوده است. آن‌ها بیش از یک میلیون سال قبل با یکدیگر برخورد کردند و بعد از آن به یکدیگر چسبیدند به همین دلیل هنوز هم ترکیب‌های زمین‌شناسی آن با یکدیگر فرق می‌کنند.

حقایق جالبی در مورد اسکاتلند

با توجه به گزارش Daily Mail در سال ۲۰۱۱، اسکاتلندی‌ها در میان مردم کوتاه قد انگلستان مشخص بودند. طبق گزارشی دیگر حدود ۲۰۰ سال پیش بین مردمان این دو کشور مورد مشترکی نبوده است. اسکاتلندی‌ها هم نسبت به انگلیسی‌ها قد بلندتر بودند.
اسکاتلندی‌ها تعداد سربازان زیادی را در طول جنگ جهانی اول از دست دادند.
اسکاتلند در غالب کشور پروتستان است. بر خلاف واقعیت، کلیسای کاتولیک اسکاتلندی‌ها بیشترین تعداد پروتستانی را در طول روز نسبت به کل جهان به خود می‌بیند.
تا زمانی‌که اسکاتلند بخشی از انگلستان بود، نماینده‌ی دولت اسکاتلند به پادشاهی انگلستان رسید، نامش ملکه Elizabeth II است. در جولای سال ۱۹۹۹ ملکه Elizabeth II اولین مجلس را در طول ۳۰ سال افتتاح کرد. در آن زماناعلام شد مجلس در مقابل خدمات بهداشتی، اجتماعی و دولتی مسئول است.

حقایق جالبی در مورد اسکاتلند

Elizabeth-II

زبان انگلیسی زبان رسمی کشور اسکاتلند است و در‌صد بسیار کمی از مردم به زبان اسکاتلندی (Gaelic Scottish) صحبت می‌کنند.
حیوان رسمی این کشور تک‌شاخ است.تک‌شاخ هم‌چنین به عنوان نشان ملی بریتانیا هم به حساب می‌آید. باور‌ها بر این است که تک‌شاخ به معنای اسبی تک شاخ و وحشی بود که توسط یک زن باکره رام می‌شد.
پرچم اسکاتلند پس‌زمینه‌ای آبی دارد که صلیب سنت اندرو ( Andrew) بر روی آن است. این صلیب مقدس حامی اسکاتلندی‌ها بوده است.

حقایق جالبی در مورد اسکاتلند

جمعیت اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ حدود ۵،۳۲۷،۷۰۰ نفر بوده است.
اگرچه ادینبرگ پایتخت اسکاتلند است، اما بزرگ‌ترین شهر آن نیست بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند گلاسکو (Glasgow) است.
اسکاتلند سیستم آموزش‌وپرورش گسترده‌ای دارد و پیش از زمان اسپارت یونان اولین کشوری بود که سیستم آموزشی را برای عموم مردم قرار داد. علاوه بر این چهاردهمین دانشگاه اسکاتلند به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آید.

جغرافیا

اسکاتلند از شمال با دریای نروژ، از شرق با دریای شمال، از جنوب غربی با دریای ایرلند و از غرب با اقیانوس اطلس شمالی مرز آبی دارد. علاوه بر سرزمین اصلی اسکاتلند در جزیره بریتانیا، اسکاتلند شامل ۷۹۰ جزیره کوچک و بزرگ است. آب‌های ساحلی این کشور، عمدتاً در دریای شمال، منبع بزرگ‌ترین ذخایر نفت خام و گاز طبیعی در بین کشورهای اروپا است.

بخش بزرگی از بلندی‌های بریتانیا در اسکاتلند واقع شده و ناحیه‌ای سرسبز و پوشیده از چمنزار است که قسمت عمده جنگل‌های کشور را دربرگرفته‌است. رودهای زیادی در آن جریان دارند که از آن جمله می‌توان به رودهای دی، کلیاد و توئید اشاره نمود. بلندترین نقطه آن قله بن نویس با ۱۳۴۳ متر ارتفاع است.

۱۰ واقعیتی که راجع به اسکاتلند نمی دانید


نوشیدنی های اسکاتلندی

اسکاتلند تولید کننده بعضی از بهترین و مشهورترین نوشیدنی ها در جهان است و بیش از ۲۰ میلیون بشکه به تمام کشور نوشیدنی می فرستد و این حجم بسیار زیادی محسوب می شود.

کاتولیک در اسکاتلند

ایرلند و ایلند شمالی ملت هایی هستند که به مناطق پروتستان ها و کاتولیک ها تقسیم شده اند. حتما این قضیه برای شما باید جالب باشد که بدانید کاتولیک ها در اسکاتلند خیلی بیشتر از ایرلند شمالی هستند.

ماهی کاد در اسکاتلند

ممکن است این واقعیت کمی احمقانه به نظر برسد که اسکاتلند ماهی های کاد را صید می کند و برای بسته بندی هزاران مایل آن طرف تر به چین می فرستد و دوباره پس از بسته بندی به ماهی فروشی ها، سوپرمارکت ها و فرشگاه های اسکاتلند برگردانده می شود.

اولین دسته آتش نشان ها در اسکاتلند

در تمام دنیا از مردان شجاع آتش نشانی قدردانی می شود و اسکاتلند نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد به طوری که ادینبرگ اولین شهری است که دسته آتش نشان ها دارد.

۷۹۰ جزیره در اسکاتلند

اسکاتلند دارای ۷۹۰ جزیره می باشد و این تعداد بسیار زیادی است. اکثر این جزایر در چند گروه اصلی مجزا یافت می شوند که هر کدام از این گروه ها نیز از جزایر کوچکتری تشکیل شده اند

لیموزین های اسکاتلند

جالب است بدانید که تعداد لیموزین ها در گلاسکو، خیلی بیشتر از لس آنجلس که شهر اکثر افراد مشهور است، لیموزین های بلند وجود دارد. خیلی از افراد می توانند از این نوع لیموزین ها کرایه کنند و از آن ها استفاده نمایند.

کوتاه ترین خط هوایی در اسکاتلند

کوتاهترین برنامه هوایی در جهان بین وستری (Westray) و پاپا وستری (Papa Westry) در جزیره اورکنی (Orkney) می باشد. این سفر تنها ۱٫۵ مایل فاصله دارد و تقریبا ۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه زمان می برد.

ساختمان های ردیفی

اگر فقط یک بار به ادینبرگ سفر کنید عاشق معماری شهر می شوید. ادینبرگ بیشترین تعداد ساختمان های ردیفی در جهان را دارد.

سلطنت اسکاتلندی

اسکاتلند تا سال ۱۶۰۳ میلادی سلطنت خود را داشته و در پی مرگ ملکه الیزابت اول، مقام جیمز ششم اسکاتلند به جیمز ششم انگلستان ارتقا پیدا کرد و در نهایت بر هر دو کشور حکمرانی کرد.

حیوانات سلطنتی اسکاتلند

حیوان سلطنتی و رسمی انگلستان، شیر است و حیوان رسمی ولز، اژدها ولز است. اسب تک شاخ نیز حیوان اسکاتلندی ها می باشد که در مورد این حیوان در فارسی قدیم، رومانی و یونان متن هایی نوشته شده بود. این حیوان نماد بی گناهی و خلوص می باشد. همچنین از اسب تک شاخ به قدرت و نشان مردی نیز یاد می کنند.

با توجه به ۱۰ واقعیت گفته شده در بالا، شاید بازدید اسکاتلند برای شما جذابیت بیشتری پیدا کرده باشد.

همین الان

تور خودتو بساز