همه چیز درباره کشور بلاروس
بلاروس یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است، که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم‌مرز است. پایتخت آن شهر مینسک است، و شهرهای مهم دیگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند. اگر یخ بندان بلاروس را در مرحله اول در نظر بگیرید، این کشور آنگونه که دیگر کشور های توریستی مهیج مورد استقبال مردم هستند، نشان نمی دهد اما با نگاهی عمیق تر متوجه می شوید که کار های زیادی در این کشور طی یک سفر تفریحی می توانید انجام دهید. کشوری که همسایه ی لاتویا، لهستان، لیتوانی، روسیه و اکراین است. در حالیکه ۴۰% این کشور را مناطق جنگلی تشکیل می دهد، فضای سبزی با شکوه و حومه ی شهری دلنواز، هم چنین دارای فراوانی و تنوع حیات وحشی بی نظیر است. شما می توانید همزمان در زمان سفر کنید و به قلعه های متعدد بلاروس بروید در حالیکه از مدرنیته پایتخت بلاروس یعنی «مینسک» لذت می برید. با آتا گشت همراه باشید تا باهم سری به جاذبه های دیدنی بلاروس بزنیم.

جزئیات همه چیز درباره کشور بلاروس

مینسک

مینسک پایتخت جمهوری بلاروس و یکی از بزرگترین مراکز اداری ؛ فرهنگی و علمی این کشور می باشد، مساحت این شهر تقریبأ ۱۵۹ کیلومتر مربع و دارای جمعیت یک میلیون و هفتصد و بیست و نه هزار نفر و دارای نه منطقه می باشد.مینسک آب و هوایی معتدل با رطوبت متأثر ازاقیانوس اطلس دارد و علیرغم این که امروز مینسک دارای ظاهری بسیار جوان و مدرن را دارد، اما یکی از قدیمی ترین شهر های اروپا حتی قدیمی تر از مسکو(۱۱۴۷)، ویلنوس (۱۳۲۳)، برلین (۱۱۳۷) و استکهلم (۱۲۵۲) است.
برای اولین بار در سال ۱۰۶۷ میلادی نام این شهر در متون کتبی نوشته شده است، در این سال در رودخانه نمیگا جنگ خونین بین شاهزادگان “کیف ” و “پولوتسک ” در گرفت که حتی در حماسه های روسی از آن یاد شده است.
نام ابتدایی این شهر منسک بوده است، این کلمه از واژه “مینا ” یا “مینیات ” روسی گرفته شده که ترجمه آن به معنی “تبادل ” و “مبادله کردن ” می باشد، علت اتخاذ نام این شهر از لغات فوق الذکر قرار گرفتن آن در مسیر بازرگانی می باشد جایی که در قدیم در آن تبادل کالا می شد، بعضی دیگر معتقدند که نام این شهر از رودخانه نمیگا گرفته شده است.
در قرن یازدهم میلادی مینسک یکی ازشهر های پر قدرت و ثروتمند بود، دو جاده بزرگ از این شهر می گذشت ، جاده شمالی از روستاهای ” لوگویسک ” و “باریسف ” ، “اورشو ” ، ” آسمالنسک ” به سمت شهر مسکو و جاده جنوب شرقی از “اسلوتسک ” به “والین ” و نهایتاً به “برست ” در غرب منتهی می شدند که در حکم دو جریان اصلی توسعه و غنی سازی مینسک به شمار می رفتند.
طی قرون ۱۷ و۱۸ ، مینسک از قسمت جنوبی و شرقی و همچنین از سمت غرب وسعت می یابد . فقط بخش باتلاقی واقع در قسمت شمالی این شهر مانع از پیشروی این شهر از سمت شمال بوده است، شهر توسط دژهای محکم احاطه شده و رودخانه و باتلاقهای غیر قابل عبور حاشیه ای نیز به این شهر قدرت و استحکام بخشیدند.
رودخانه “اسوایسلوچ ” این شهر را به دو بخش پایینی “شامل بازار و ناحیه هم جوار آن ” و بخش بالایی “شامل مبادین مختلف و نیز بازار بالایی ” تقسیم کرده بود .
در سال ۱۷۹۶ در زمان امپراتوری روسیه پاول اول، نماد شهر تصویب شد و این نماد تصویر مادر مقدس “مریم مقدس ” در آسمان به همراه فرشتگان است که با نماد دولتی تلفیق شده است.
در قرن‌های ۱۷ تا ۱۹ میلادی ارزشمند ترین سبک های هنر معماری مینسک مربوط می‌شود به ساختمان های اصلی و مذهبی شهر که بیشتر آنها در مناطق قدیمی شهر قرار دارند.
در سال ۱۹۷۴ برای قدر دانی شهروندان این شهر و شایستگی آنها در طی جنگ جهانی دوم علیه نیروهای آلمان “سالهای ۱۹۴۱-۱۹۴۴ ” به این شهر لقب شهر قهرمان داده شد و در طی این جنگ تقریبأ ۹۰ درصد این شهر تخریب شد.
امروزه مینسک مرکز سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تبلیغاتی کشور بلاروس است و شهری زیبا و شادبخش به شمار می‌رود، با قدم زدن و گردش کردن در خیابان ها و مکان های دیدنی این شهر ؛ گذشت زمان احساس نمی شود، این شهر با ظاهری امروزی و جوان خود دارای خیابان های تمیز ؛ گیاهان سر سبزو میدان‌های زیبا می باشد، ولی مهمتر از همه ساکنان مهربان و مهمان نواز و خون گرم این شهر هستند که بر زیبایی شهر افزوده و تآثیر عمیقی بر خاطرات می گزارد طوری که گفته می شود انسان همیشه دوست دارد به مینسک برگردد تا دوباره عشق و بی ریایی این شهر را تجربه کند.

جاده استالین

در دهه 30 قرن 20 در مرز غربی USSR، یکسری سنگر نظامی ساخته شد. این سنگرها از دریای بالتیک تا دریای سیاه کشیده شدند. آن روزها مرز غربی بلاروس، 35 تا 40 کیلومتر از مینسک (پایتخت کشور) فاصله داشت. همه این تاسیسات به نام جاده استالین در دنیا معروف بودند. در 30 ژوئن 2005، جاده استالین به عنوان مجموعه تاریخی و فرهنگی نزدیک شهر zaslavl افتتاح شد (35 کیلومتری مینسک). امروز همه این جا را می شناسند. سنگرهای مختلفی در فنلاند، آلمان، لهستان و جموری چک بازسازی شدند، ولی کل مجموعه در بلاروس (جاده استالین، 40 هکتار) و فرانسه (جاده مکینوت) واقع شده است.
در این محدوده آزادی عمل دارید به لانه توپ و مسلسل 2-3 منفذی رفته و توپچی شوید، روی صندلی آن جا نشسته و آماده شلیک باشید و در خندق ها قدم زده یا سوار تانک شوید. این یکی از معروفترین موزه های نظامی است که بازدید کننده خود را در میدان نبرد می بیند. خاطره جنگ در سوغاتی ها و عکس هایی که از این جا می آورید، پنهان است.

روستای توریستی

روستای کوچک و جذاب واقع در سواحل بدیع رود ptich (هجده کیلومتری مینسک) نمایان گر زندگی اصیل بلاروسی است. نوع معماری ساختمان ها، شیوه زندگی، وسایل خانه، ابزار، وسایل آشپزخانه، بلورجات، ظروف سفالی و غیره، همگی نماینده ی این نوع زندگی هستند. در این محل شما به قیاس سبک روستایی بلاروس و معماری کشور خود خواهید پرداخت و ساختمان های محلی، صدها صنایع دستی و ابزار های کشاورزی مورد استفاده روستایی ها را خواهید شناخت.
بیش از 100 خانه روستایی، آسیاب، آهنگری، چاه، مدرسه و کلیسا روی زمینی بیش از صد هکتار واقع شده اند. ابزارهای کشاورزی، وسایل خانه و لباس های محلی به نمایش گذاشته اند. کالای به نمایش در آمده در حوزه ها، واقعی اند. خانه های روستایی، طویله، آسیاب بادی و کلیسا به فرهنگ قسمت های مختلف بلاروس مربوطند و همه یکجا جمع شده اند. همه چیز واقعی است. بخش هایی از روستا قرن ها دست نخورده باقی مانده اند و سمبل سبک زندگی روستایی در بلاروسند.

موزه صنایع دستی (تکنولوژی های مردمی)

dubutki موزه فرهنگ بلاروس است که تجارت ملی را به تصویر می کشد. نمی توان اسم این جا را موزه گذاشت. همه چیز زنده است. آسیاب بادی در آن جا در حال کار کردن است، اسب برانید و با دست های خود نعل اسب بسازید. یک سفالگر، پارچ سفالی می سازد و به عنوان سوغاتی به شما می دهد. در صورت تمایل خودتان هم می توانید پشت چرخ سفالگری بنشینید. نانوا برایتان نان محلی می پزد.

دریاچه ای براسلاو

اگر می خواهید چیزی که از یک یخچال سنتی به جا مانده را کشف کنید و ببینید، پس گذری از منطقه دریاچه ای براسلاو داشته باشید و مطمئنا این منطقه جاییست که نباید دیدنش را از دست بدهید. یکی از جاذبه های دیدنی بلاروس که تقریبا ۳۰۰ دریاچه در این منطقه وجود دارد که این مجموعه به دلیل آب منحصر به فردشان به نام “گردنبند آبی”(blue necklace) بلاروس شهرت دارند. این منطقه دریچه ای هم چنین ناحیه های ناهموار زیادی مانند «بیز» و «کلیفز» را در خود جای داده است. علاوه بر گشت و گذار و صخره نوردی، تماشای پرندگان نیز یک سرگرمی مشترک این منطقه محسوب می شود. دیدن تخته سنگ های عظیم الجسه نیز که وزن بعضی از آنها به ۴۰ تن می رسد که نتیجه یک یخبندان طولانی بوده اند خالی از لطف نیست. معروف ترین این قطعه سنگ ها “رد پای شیطان”(devil’s footprint) و “سنگ گاو”(cpw’s stone) می باشند.

پارک ملی Belovezhskaya Pushcha

پارک ملی Belovezhskaya Pushch هم بلاروس و هم مرز لهستان رو پوشش می دهد و به عنوان یک منطقه محافظت شده یکی از میراث سازمان یونسکو است. این پارک به دلیل چشم انداز با شکوهش و هم چنین داشتن گل های فلورا و فائونا، برجسته ترین پارک مانند بیسون اروپا شده است و یکی از معدود مکان هاییست که حیوانات عظیم و با شکوه در زیستگاه طبیعیشان قابل مشاهده هستند. این پارک یکی از جاذبه های دیدنی بلاروس است که حسابی شما را سرگرم می کند.

قلعه میر (mir castle)

یکی از جاذه های فوق العاده بلاروس، قلعه مبر (mir castle) است که در نا حیه grodnoقرار دارد. این قلعه در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است. این بنای با سبک معماری باراکو، گاسیک و رنسانس ساخته شد و دور تا دور دیوار های آن از سنگ های استوار، محکم و سنگین ساخته شده است. بازدید کنندگان قلعه می توانند از قدم زدن در باغ گل های خیره کننده که به سبک ایتالیایی طراحی شده لذت ببرند.هم چنین دریاچه مصنوعی گسترده و وسیع در میان این ملک به چشم می خورد. این بنا جز میراث ثبت شده در یونسکو است. قلعه میر، یکی از جاذبه های دیدین بلاروس است که در آن به تاریخ سفر می کنید.

مراحل اقامت بلاروس

بلاروس دارای یکی از بزرگترین بازارهای محصول اقتصادی و جغرافیایی اروپا می باشد.

بلاروس در تقاطع دو بزرگراه اصلی اروپا واقع شده است و همچنین هم مرز با روسیه می باشد کشوری که با بلاروس دارای یک منطقه آداب و رسوم مشترک و منطقه آزاد تجاری است.که همراه با اوکراین عضو اتحادیه اروپا می باشند.
فضای سرمایه گذاری بلاروس
اصلاحات کسب و کار

برنامه اصلاحات بلاروس برای تشویق بیشتر فعالیت های کارآفرینی در خانه وجذب کالیبر بالای سرمایه گذاری خارجی بسیار موثر بوده است. بلاروس به عنوان چهارمین اصلاح طلب کسب و کار در جهان در گزارش کسب و کار ۲۰۱۰ بانک جهانی نامگذاری شد. بلاروس پیشرفت قابل توجهی در زمینه اقتصاد داشته است و در رتبه۵۸ قرار گرفته است، یک جهش معنادار از موقعیت ۸۵ در سال ۲۰۰۹٫ در مقایسه با دیگر کشورهایی که در زمینه اقتصاد پیشروهستند، به عنوان مثال، اسپانیا (۶۲)، لهستان (۷۲)، چین (۸۹) در رتبه خوبی قرار گرفته است و یکی از مهم ترین اقدامات دولت لغو اصطلاح ” اشتراک طلایی” که اجازه دولت برای مداخله در کسب و کار به بخش خصوصی واگذار شد.
تضمین سرمایه گذاری در بلاروس

شرایط قانونی مساعد برای فعالیت های سرمایه گذاران در بلاروس تشکیل شده است. قوانین سرمایه گذاری بلاروس در شرکت مالی بین المللی درگیر در تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری در کشورهای مختلف، شایسته تقدیر است.

بلاروس یک چارچوب قانونی قوی برای حفاظت از منافع سرمایه گذار خارجی در میان کشورهای مستقل مشترک المنافع وکشورهای عضو تاسیس کرده است. یک چارچوب قانونی شفاف به منظورسرمایه گذاری در بلاروس در سال ۲۰۰۸برای اطمینان و تضمین سرمایه گذاری در بلاروس فراهم شد:

مالکیت خارجی اموال

برابری کامل حقوق سرمایه گذاران خارجی

محافظت در برابر تبعیض در مورد نوع مالکیت و آزادی برای بازگرداندن سودها در خارج از بلاروس
ثبت شرکت دربلاروس،به منظور ثبت شرکت دربلاروس بایستی شخص یک سرمایه اولیه بین ۱۵۰۰تا ۲۰۰۰دلار داشته باشد که این هزینه و سرمایه به شخص بازگردانده می شود و بلاک نمی شود, همچنین نیازی به بیزینس پلن نمی باشد و پس آن شخص میتواند در کشوری مدرن و پیشرفته اقامت بگیرید که این اقامت شامل خود شخص و همسرو فرزندان زیر ۱۸سال وی می شود حال اگر شخص دارای فرزند بالای ۱۸سال بود میتواند فرزندش را به عنوان یکی از شرکای شرکت معرفی کند و سهیم در سهام شرکت شود که پس از آن ویزای بیزنس برای او صادر می شود و این اقامت شامل تمام کشورهای عضوCIS مثل روسیه, قزاقستان,ترکمنستان,تاجیکستان, لیتوانی, آذربایجان و ارمنستان را می توان بدون ویزا رفت وآمد کرد. در ضمن شخص میتواند در مناطق آزاد این کشور مانند پارک های فناوری ثبت شرکت را انجام دهد تا به مدت ۵سال معاف از مالیات باشد و همچنین اگر شخص بتواند در این ۵سال حداقل ۱۵۰۰۰۰هزار یورو تراکنش مالی و سوددهی شرکت را نشان بدهد به اقامت دایم منجر می شود.
خرید ملک در بلاروس،یکی دیگر از راه هایی که منجر به اقامت در بلاروس می شود خرید خانه در این کشور است که حداقل قیمت خرید این ملک می بایست ۱۵۰۰۰۰ هزار یورو باشد که در این صورت به شخص یک ویزای ۳تا۵سال را می دهند که هر ساله این ویزا مهر و تمدید می شود و لزومی به متندن شخص در این کشور هم وجود ندارد پس از اخذ اقامت در این کشور بعد از مدت ۵سال شخص تابعیت این کشور را میگیرد که به او و خانواده وی ویزای اروپا داده می شود و شخص بدون هیچ محدودیتی می تواند در این کشورهای اروپایی رفت آمد کند.

همین الان

تور خودتو بساز