درخت غول پیکر رئیس جمهور
درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله ای که به زور در کادر دوربین جا می شود!

متاسفانه انسان های کمی وجود دارند که به طبیعت و عانصر آن، همچون درختان اهمیت می دهند. ولی با کمی مطالعه درباره این درختان می فهمیم که این موجودات شگفت انگیز چه قدر در زندگی ما انسان ها اهمیت دارند و بدون آن ها زندگی امکان پذیر نیست. همین درختان هستند که اکسیژن مورد نیاز ما را تامین می کنند، به عنوان یکی از منابع اصلی تامین مواد غذایی و حتی دارویی ما محسوب می شوند و هنگامی که آفتاب داغ و سوزان بر زمین می تابد، برای آسایش ما آدم ها، سایه فراهم می کنند. باآتا گشت همراه شوید تا درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله ای را برایتان معرفی کنیم که جثه اش آنقدر بزرگ است، که در کادر دوربینتان جای نمی گیرد.

جزئیات درخت غول پیکر رئیس جمهور

درباره درخت غول پیکر

بعضی از درختان اطراف ما واقعا با شکوه هستند. برخی از آن ها شاخ برگ های انبوهی دارند، برخی قطر بزرگی دارند و برخی ارتفاعی زیادی پیدا می کنند. از درختان افرای منطقه ارگون (Oregon) ایالات متحده آمریکا بگیرید تا گونه های غول پیکر درخت باوباب (Baobab) در ماداگاسکار آفریقا.درحالی که حدودا ۱۰۰ هزار گونه مختلف درخت در سراسر دنیا وجود دارد، تنها یکی از آن ها اسمش “آقای رئیس جمهور است” است! همانند همه درختان دیگر، آقای رئیس جمهور هم ویژگی ها و شخصیت خاص خودش را دارد. در مورد این درخت خاص، ویژگی ها بسیار ممتاز و برجسته اند. این درخت، کهن ترین درخت سکویای (Sequoia) دنیا حسوب می شود و سن آن حدود ۳۲۰۰ سال تخمین زده می شود. همچنین، این درخت آنقدر دراز و بلند است که حرفه ای ترین عکاسان هم به زور می توانند تمام این درخت را در یک عکس نمایش دهند.

درخت رئیس جمهور

درخت رئیس جمهور، یکی از سه درخت بزرگ دنیا از لحاظ اندازه است. این درخت، یک درخت رونده از نژاد عمومی سکویای غول پیکر می باشد. اندازه، حجم و سن این درخت توسط محقق و دانشمند آمریکایی دانشگاه هامبولدت استیت (Humboldt State University)، به نام استیو سیلت (Steve Sillet) تحقیق و تایید شده است. این درخت تقریبا به همان ارتفاع هم نوعان خودش است ولی به نظر می رسد که دوست داشته حجیم تر و باشکوه تر از دیگر دوستان خود باشد.

ساختار و معماری این درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله بارها توسط اصابت رعد و برق آسیب دیده، اثرات این برخورد ها در نوک درخت نمایان است. با این حال، درخت رئیس جمهور هنوز هم با صلابت و شکوه خاص خود و با ارتفاع ۲۴۷ پا از سطح زمین، استوارانه ایستاده است.
ورودی پارک ملی سکویا

شاخه های تنومند درخت رئیس جمهور، از نیمه های تنه آن شروع می شوند و میلیون ها برگ را بر روی خود حمل می کنند. این درخت، در مقایسه با همتای بزرگتر خود، general Sherman، هنوز یک تاج بسیار سالم و کامل دارد. علاوه بر این، وزن تنه این این درخت ۴۵۰۰۰ فوت مکعب اندازه گیری شده که ۹۰۰۰ فوت آن به دلیل شاخ و برگ های انبوه و زیاد آن است.

این درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله را می توان در جنگل های وسیع و پهناور پارک ملی سکویا (Sequoia National Park)، در شرق ویزالیا (Visalia) در کالیفرنیا (California) مشاهده کرد. اما چرا به این درخت درخت “آقای رئیس جمهور” می گویند؟

پس از بازدیدی که رئیس جمهور وارن جی هاردینگ (Warren G. Harding) از پارک ملی سکویا و این درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله داشت، این درخت، به درخت آقای رئیس جمهور شهرت یافت. تعدادی از درختان اطراف رئیس جمهور هم، نام های خاص دارند که دلیل نام گذاریشان همانند همین درخت رئیس جمهور است.

سرآشپز سکویا


پارک ملی سکویا

بیست و هفتمین درخت سکویای بزرگ دنیا به نام “سر آشپز سکویا” (Chief Sequoyah) هم در همسایگی آقای رئیس جمهور قرار دارد. همچنین درختان مشهور و از نظر اندازه متوسط “مجلس سنا” (Senate) و “خانه” (House) هم در اطراف این درختان حضور دارند. در بین تمامی درختان دنیا، طول عمر سکویاها بیشتر از باقی گونه هاست. دلیل این طول عمر طولانی آن ها یکی این است که این درختان سکویا بسیار مقاوم هستند و به عنوان ابزاری بسیار کارآمد در کشیدن کربن از اتمسفر کره زمین شناخته می شوند.اگر یک مقایسه اجمالی و مختصر بین درختان سکویا و درختان ریشه ضخیم سفید fir (Weak Rooted White Firs) انجام دهید، متوجه خواهید شد که درختان ریشه سفید به راحتی می میرند و پس از مرگشان هم کربن دریافتی را سریعا به هوا بر می گردانند، اما درختان سکویا نسبت به پوسیدگی بسیار مقائم اند و سخت می میرند و پس از مرگشان هم در دوره های نسبتا طولانی کربین دریافتی را پس نمی زنند.علاوه بر ایالت کالیفرنیا، که این درختان از جمله درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله ما بومی آن هستند، امروزه می توان آن ها را در برخی مکان های دیگر دنیا از جمله جزایر بریتانیا (British Isles) و کشور نیوزیلند (New Zealand) مشاهده کرد، چرا که دانه های آن ها، توسط جمع کنندگان گونه های کمیاب و نادر دنیا به این مکان ها آورده شده است.

با این حال، آقای رئیس جمهور، هنوز هم یکی از برجسته ترین نمایندگان این نوع از درختان، در سر تا سر دنیاست. این امر، نه تنها به دلیل سن ۳۲۰۰ ساله این درخت است، بلکه به دلیل این موضوع هم هست که حجم این درخت هر سال در حال افزایش است! این افزایش حجم، درخت رئیس جمهور را به یکی از سریع ترین درختان دنیا از لحاظ رشد تبدیل کرده است.برای عکاسی از این درخت زیبا، تیمی از عکاسان حرفه ای نشنال جغرافی، از قرقره ها و اهرم ها و طناب استفاده کردند. بعد از ۳۲ روز کاری و با استفاده از تکنیک های جدید عکاسی موزاییکی، به وسیله ۱۲۶ عکس، این عکاسان توانستند برای اولین بار در تاریخ، این درخت غول پیکر ۳۲۰۰ ساله را در یک عکس بگنجانند.
منبع:THEVINTAGENEWS.COM

همین الان

تور خودتو بساز