نگاهی به هتل زرافه کنیا
نام کشورهای آفریقایی که به میان می آید ناگهان به یاد جنگل های انبوه، حیوانات گوناگون و مردمان زیبای سیاه پوستش می افتیم؛ تصوری که هر کسی را وسوسه می کند به آفریقا سفر کرده و از جذابیت های گردشگری آن دیدن نماید.

دلیل اصلی مورد توجه قرار گرفتن آفریقا موقعیت جغرافیایی آن است؛ قاره ای که از خط استوا شروع می شود و میزبان انواع گونه های گیاهی و حیوانی است. آن قدر محیط زیست این قاره جالب و شگفت انگیز می باشد که گردشگران زیادی فقط برای تماشای طبیعت زیبای آن به آفریقا می روند.

به مرور زمان سرمایه داران از محیط ناب این قاره استفاده کرده و برای گردشگران شرایطی مناسب را به وجود آورده اند. در همین راستا ایده ای نو به ذهن یکی از شهروندان آفریقایی رسید. او می خواست مکانی را بسازد که گردشگران بتوانند در حین اقامت، غذا خوردن و تفریح با حیوانات نیز تعاملی دوستانه برقرار کرده باشند.

اینجا بود که جرقه ای در صنعت گردشگری آفریقا زده شد. در سال ۱۹۳۲ میلادی در محله ی کارن ( karen ) از توابع شهر نایروبی کشور کنیا، هتلی کوچک و منحصر به فرد توسط سر دیوید دانکن ( Sir David Duncan ) ساخته شد که زرافه ها به راحتی در محیطش قدم می زنند! آن ها سرشان را از پنجره های این اقامتگاه داخل کرده و اجازه می دهند ساکنان هتل آن ها را نوازش کنند!

هتلی چهار ستاره که خدمات بسیار خوب و مناسبی به میهمانانش ارائه می دهد. تصور کنید در حال خوردن صبحانه هستید و زرافه ای زیبا، آرام گردن باریک و بلندش را از پنجره ی کنار شما داخل می آورد و با چشمان معصومش درخواست غذا دارد.

بله ۸ زرافه در این هتل نگهداری می شوند، کاری که در این کره ی خاکی نادر و جالب است به همین منظور این هتل توانسته توجه گردشگران زیادی را به خود جلب نماید. در ضمن مانور زرافه دقیقا در کوهپایه ی کلیمانجارو قرار گرفته و هنگام غروب خورشید سایه ی بلندی از این کوه محوطه ی هتل را در بر می گیرد و منظره ای زیبا و فوق العاده را پدید می آورد که زیبایی و جذابیت هتل را به مرحله ی اعلا می رساند.

سالی که هتل مانور زرافه آغاز به کار کرد را ۱۹۳۰ میلادی می دانند بنابراین اگر این هتل را برای اقامت انتخاب می کنید انتظار هتلی مدرن و نو ساز را نداشته باشید. البته تا به امروز چندین بار بنای این اقامتگاه بازسازی شده است ولی خدماتی در حد هتل های ۴ ستاره را به شما ارائه می دهد و مطمئنا اقامتی خوب را در این مکان خواهید داشت.

جزئیات نگاهی به هتل زرافه کنیا

ورودی هتل منحصر به فرد مانور زرافه

شما شاید تصاویر زیادی از هتل مانور زرافه دیده باشید اما از نزدیک دیدن این هتل با همه ی تصاویری که تا به حال تماشا کرده اید فرق دارد. این هتل با فضای گسترده ی زیبای اطرافش و ورودی دوست داشتنی و صمیمی خود هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

میهمانان می توانند به راحتی اتومبیل هایشان را در پارکینگ پارک کنند و وارد شوند. در ابتدا گویا خانه ای ویلایی و کهن رو به روی شماست. ساختمانی آجری با گیاهانی که از سر و رویش بالا رفته اند، پیچک های سبز رنگ که در اغلب فصل ها می توانید دور تا دور هتل آن ها را تماشا کنید. درب و پنجره های چوبی این اقامتگاه شما را به سوی ورود به داخل عمارت راغب و هیجان زده می کنند. از همه مهم تر وجود زرافه ها را فراموش نکنید؛ حیواناتی کمیاب و دوست داشتنی که اگر شانس یاریتان کند و در هنگام روز به هتل برسید حتما آن ها را می بینید که در اطراف هتل پرسه می زنند.
آرام آرام وارد هتل می شویم تا بیشتر با این اقامتگاه زبان زد خاص و عام آشنا شویم.

فضای داخل هتل زرافه

مسئولین هتل زرافه آسایش و آرامش میهمانان را در صدر کار خود قرار داده اند. معماری این هتل لوکس و جذاب است؛ راهرو و راه پله هایی زیبا، دکوراسیون و مبلمانی راحت، آثار و تابلوهای هنری زیبا، سالن های غذاخوری دیدنی، همه دست به دست هم داده اند که هتل زرافه محبوب و پرطرفدار شود.

فضای داخلی این هتل آن قدر زیبا و دوست داشتنی است که گمان می کنید آن را با نرم افزار فتوشاپ رنگ آمیزی کرده اند. محیطی کاملا خانوادگی و صمیمی با مبلمان راحتی که در هر گوشه اش می توانید آن ها را مشاهده کنید. با ورود به داخل هتل با فضایی رویایی رو به رو می شوید که استفاده از چوب در همه ی نقاطش به چشم می خورد.

فضای ورودی از یک سو به سمت سالن اختصاصی صبحانه و از سمت دیگر به نهارخوردی و اتاق ها می رود. میهمانان این هتل عاشق سالن مخصوص صبحانه هستند چون می توانند با خیالی آسوده به زرافه ها غذا بدهند و معاشرت کنند. البته اگر خوش شانس باشند و گردن زرافه ها به پنجره ی اتاقشان برسد هم هر روز می توانند با چهره ی خندان زرافه ها پشت شیشه از خواب بیدار شوند.

به طور کلی فضای داخلی این هتل بسیار راحت و دلنشین است و در دکوراسیون آن از چرم و چوب به مقدار زیاد استفاده شده که یاد آور سبک دکوراسیون سال ۱۹۳۰ میلادی می باشد.

زرافه ها در هتل

مساحت کلی این هتل کم و تنها ۱۲ جریب ( حدود ۴ و ۸۶ هکتار ) است اما محوطه ی بسیار بزرگی به اندازه ی ۱۴۰ جریب ( حدود ۵۶ هکتار ) دارد که زرافه ها آزادانه می توانند در آن قدم بزنند. این موجودات زیبا که بلندترین حیوانات دنیا هستند و گاهی قدشان به ۶ متر هم می رسد، هر روز قبل از ساعت ۹ صبح جلوی درب هتل جمع می شوند و منتظر می مانند تا ساکنان برای صرف صبحانه به اتاق های غذاخوری مراجعه کنند و این حیوانان مهربان با چهره های زرد و دیدنی یشان به استقبال آن ها بروند.

وجود این زرافه ها تنها دلیل محبوبیت و شهرت هتل مانور زرافه نزد گردشگران آفریقاست؛ تحقق ایده ای نو که بسیار موفق از آب در آمد.

صرف غذا در رستوران زرافه

ساکنان این هتل می توانند در نهارخوری های داخلی و محیط خارجی غذا میل نمایند. در زمان صبحانه غذاهای رژیمی و سالم، میوه و... سرو می شود.

در وعده های نهار و شام هم غذاهایی مانند: انواع سوپ، کباب، ماهی، پلو، خوراک هندی، غذاهای کلاسیک و ایتالیایی مانند فیله، استیک، پاستا و... به میهمانان ارائه می شود.

امکانات اقامت در هتل

هتل مانور زرافه تنها می تواند از ۲۵ میهمان پذیرایی کند؛ پذیرایی به بهترین شکل با بهترین امکانات و به لوکس ترین شکل ممکن.

این هتل ۱۰ اتاق لوکس و مجهز دارد که از این قرارند:

۱ سوئیت برتر با نام کارن بلیکسن

۳ اتاق ممتاز با نام های سوار کار ماهر، بتی و دیزی، لیلیان

۲ اتاق استاندارد با نام های لین و مارلون که مخصوص خانواده هایی است که کودک به همراه دارند.

۱ سوئیت برتر با نام فینچ هاتون

۳ اتاق ممتاز با نام های آرلن، کلی و هلن

( لازم به ذکر است که ۶ اتاق در فضای اصلی این هتل و ساختمان کهن آن و ۴ اتاق در ساختمانی دیگر که بعدها در جوار ساختمان اصلی ساخته شده قرار دارند. )

از آن جایی که این هتل ۵ ستاره است تمامی اتاق هایش دارای امکاناتی مانند شسوار، سرویس بهداشتی، میز آرایشی، تخت های راحت، بالکن و ... هستند، همچنین امکان کشیدن سیگار در اتاق ها وجود ندارد.

از دیگر امکانات هتل می توان این موارد را نام برد:

ماساژ با پرداخت ۶۰ دلار ( ۱۹۳ هزار تومان ) به صورت جداگانه در محل

اینترنت پر سرعت رایگان

سرویس اتاق ۲۴ ساعته

پارکینگ رایگان

هزینه ی اقامت به همراه صبحانه

سرویس رختشویی

نگهبانی شبانه روزی

اما محبوب ترین قسمت این هتل زیبا و آرامش بخش، رستوران زیبای آن است که زرافه ها و ساکنان هتل در کنار هم به صرف غذا می پردازند.

توجه داشته باشید هزینه ای که شما برای اقامت در این هتل می پردازید شامل اقامت به همراه وعده های غذایی، نوشیدنی و حمل و نقل ( ترانسفر ) رایگان می باشد، اما فروشگاهی برای تهیه ی سوغات در این هتل وجود دارد که خرید از آن ملزم به پرداخت هزینه ی اضافی می باشد.

۸ تفریح منحصر به فرد در هتل زرافه

به افرادی که هتل زرافه را برای اقامت انتخاب می کنند پیشنهاد می شود که ۸ کار را انجام دهند؛ فعالیت هایی که لذت اقامتشان را چندین برابر می کند:

۱) خوردن صبحانه ی مشترک با زرافه

۲) قدم زدن در محوطه و گذراندن وقت با زرافه ها

۳) دیدن بچه فیل و خوک در طبیعت اطراف هتل

۴) گوش سپردن به سخنان مردمان محلی درباره ی آداب زندگی و تاریخچه ی شهر و هتل زرافه

۵) نوشیدن جرعه ای چای در هنگام بعد از ظهر در محوطه ی خارجی هتل و لذت بردن از منظره ی کوه ها

۶) خرید از فروشگاه: در هتل مانور زرافه فروشگاهی به نام ( Kazuri Beads ) وجود دارد که میهمانان هتل می توانند از آن صنایع دستی، سوغات و جواهرات و زیورآلات دست ساز مردمان محلی را تهیه نمایند، اشیایی که خریدشان می تواند یادواره ی خوبی از سفر شما باشد.

۷) بازدید از گالری: برای سرگرمی و رفاه بیشتر میهمانان هتل در این مکان یک گالری هنری به نام گالری هنر و ریخته گری ( Matbronze Art Gallery and Foundry ) هم وجود دارد که علاقمندان می توانند از آثارش دیدن نمایند.

۸) سافاری: یکی از پکیج های هیجان انگیز و ویژه ی هتل زرافه، سافاری است. شما می توانید از هتل تورهای سافاری در کنیا را تهیه نمایید و حتی می توانید در محوطه ی اطراف هتل پیک نیک یا کمپ هم برپا نمایید.

علت اصلی ساخت هتلی در کنار زرافه ها

زرافه ها پستان دارانی هستند که اغلب در دشت و جنگل ها زندگی می کنند. تعداد زیادی از این جانداران در حال حاضر در قاره ی آفریقا هستند و در کشورهایی مثل نیجریه و سومالی بیشتر یافت می شوند. متاسفانه در گذر ایام، شمار این حیوانات کاهش یافته و دیگر در شهرها تنها نقاشی و تصاویرشان و شاید هم گاهی در باغ وحش ها مشاهده شوند.

نوعی از این زرافه ها که روچیلد نام دارند در معرض شدید انقراض هستند و زیستگاه اصلیشان آفریقا است، صاحبان هتل زرافه برای حفظ نسل این گونه از زرافه ها تصمیم به راه اندازی چنین هتلی کردند تا هم تعدادی از زرافه ها اقامتگاه مناسبی داشته باشند و هم از درآمد هتل از آن ها حمایت کنند.

آشنایی با مالکان هتل مانور زرافه

نایروبی یکی از شهرهای مهم و پایتخت کنیا می باشد، با این حال پیشرفته و مدرن نیست. مالکان هتل مانور زرافه می گویند هنگامی که ساختمان هتل را برای اولین بار اجاره کرده بودند منطقه ی شلوغی نبود و تنها گاه به گاه افراد محلی از آن عبور می کردند. در قدیم الایام و زمانی که استعمار انگلستان به شدت و با ظلم و ستم بر کنیا حاکم بود، بنای این هتل متعلق به یکی از اربابان انگلیسی بود که بر منطقه حکمرانی می کرد، در این بخش می خواهیم با مالکان خوش ذوق هتل مانور زرافه بیشتر آشنا شویم و داستان ساخت هتل در ملک اربابی را از زبان خودشان بشنویم.

این هتل زیبا همانطور که قبل تر اشاره کردیم در سال ۱۹۳۲ میلادی توسط سر دیوید دانکن که از خانواده مشهور مکینتاش ( Mackintosh ) ساخته شد و تا سال ۱۹۶۰ میلادی مشغول به کار بود اما در این سال توسط چند سرمایه گذار محلی خریداری شد که می دانیم یکی از آن ها دنیز لاکین ( Dennis Lakin ) نام داشت، از آن پس هتل به ساختمانی متروکه تبدیل شد.

ساختمام منتروکه ی هتل در سال ۱۹۷۴ میلادی توسط بتی لسلی ملویل ( Betty Leslie-Melville ) و همسرش جک ( Jock ) که سوارکار ماهر و مشهوری بود خریداری شد، در این زمان مساحت هتل مانور با زمین اطرافش ۴۷ هکتار بود که ۱۶ هکتارش به پرورش گراز اختصاص داده شده بود که به مرور تغییر کاربری داد و اکنون محلی برای اکتشافات ماجراجویانه ی گردشگران و سافاری است.

افراد زیادی کنیا را برای سفر انتخاب می کنند تا در آن به کشف اسرار طبیعت و زیبایی های خدادادی و حیات وحش بپردازند، به همین دلیل در شهر نایروبی محله ی کارن را به وجود آورده اند تا مکانی خوب برای ماجراجویی های عاشقان حیواتنات و طبیعت باشد. مجموعه ی سافاری یا ماجراجویی در این منطقه ایده ی فردی به نام تام کار هارتلی ( Tom Carr-Hartley ) یکی از فعالان محیط زیست در منطقه کنیا بود هم اکنون هم هتل مانور زرافه و محله های اطرافش تحت نظارت موسسه ی خصوصی سافاری کنیا هستند که مسئولین آن از نوادگان تام هارتلی می باشند.

* متاسفانه تصویری از مالک این هتل در دسترس نمی باشد و تصویر زیر متعلق به نوه های تام کار هارتلی می باشد.

حقایقی درباره هتل زرافه

- تنها ۲۵ نفر می توانند در این هتل اقامت کنند.
- تنها ده اتاق در این هتل وجود دارد.
- این هتل کاملا برای معلولان مناسب سازی شده و افراد کم توان جسمی به راحتی می توانند در این هتل رفت و آمد نمایند.
- هتل زرافه بسیار مورد توجه کودکان قرار می گیرد.
- یک ماساژور حرفه ای معروف در این هتل وجود دارد که به میهمانان خدمات ارائه می کند.
- این تنها هتل در دنیاست که سر زرافه ها از پنچره ها داخل شده و با گردشگران غذا می خورند.
- وسایل نقلیه عمومی در اطراف هتل به راحتی در دسترس است.

همین الان

تور خودتو بساز