شهر کاپادوکیا تنها شهر صخره ای ترکیه
در نزدیکی قونیه شهری داخل صخره ها ساخته شده که یکی از ۳ شهر صخره ای جهان است.این شهر زیبا و توریستی شهر کاپادوکیا ترکیه است.این منطقه باستانی از سال ۱۹۸۵ از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت گردیده است.این شهر زیباترین نقطه جهان از نظر ادغام طبیعت و تاریخ است .این شهر زیبا از دیدنی های ترکیه است.
نام قدیمی و پارسی این سرزمین کاپادوسیه به معنای سرزمین اسبهای زیبا می باشد، بخش باستانی و پهناوری است که امروز در ترکیه مرکزی قرار گرفته و به دلیل ارزش های تاریخی و باستانی ,توریستی ترین بخش استان نوشهیر ترکیه کنونی را در بر می گیرد. بازمانده های آتشفشان ونزدیکی آن با سواحل جنوبی دریای سیاه منظره عجیب و شگفت آوری به وجود آورده است.
شهر زیر زمینی درینکویو شگفت آورترین بخش سرزمین کاپادوکیه یا کاپادوسیه ,می باشد که یکی از شگفت انگیزترین کشف تاریخ آیین زرتشت ,ایران باستان و پیروان اهورا مزدا در آنجا قرار دارد. درینکو به معنی چاه عمیق ,شهری است زیرزمینی و اعجاب آور ,که براثر یک رویداد ساده کشف شد. درسال ۱۹۶۳ کارگرانی که برای ایجاد ساختمانی به کندن زمین مشغول بودند که ناگهان با چاه یا تونل ژرفی درون زمین روبرو شدند. پژوهشهای بعدی کشف یک شهر زیرزمینی از دوران کهن را خبر داد که با آثارو نشانه هایی از آیین زرتشت، کهن ترین دین جهان با نمادهایی از اهورا مزدا ، زرتشت ،فروهر و اسب های پارسی تزیین یافته است.
خانه های حجاری شده لانه کبوتری سنتی در بین سنگهای کاپادوکیا ، استقلال منطقه را به زبان می آورد. این خانه ها در قرن ۱۹ از سنگهای بریده شده ، تخته سنگها و یا کناره ها ساخته شده است. سنگ که تنها مصالح معماری منطقه است ، از نوع سنگهای آتشفشانی بوده که پس از خروج آن از دهانه و بعلت نرم بودن به آسانی قابل کار می باشد لیکن پس از برخورد با هوا سخت شده و به یک سنگ بسیار مقاوم تبدیل می شود . با توجه به فراوانی مصالح مورد استفاده و حجاری آسان آنها، صنعت سنگ کاری مخصوص در منطقه توسعه یافته و بعنوان یک معمار سنتی در آمده است . هم هال و هم درب خانه ها چوبی است. قسمت بالای دربها با نقوش گلهای پیچک تزیین یافته است. خانه های لانه کبوتری موجود در منطقه در اواخر قرن ۱۹ و در قرن ۱۸ ساخته شده است. بخشی از خانه های لانه کبوتری که از نظر هنر نقاشی اسلامی بسیار مهم است بعنوان کلیسا و یا عبادتگاه ساخته شده است . سطح خانه های لانه کبوتری از طرف هنرمندان محلی با کتیبه هایی تزیین یافته است.برخی با نقاشیهای زیبایی از مسیح ونشانه های مسیحیت، باز مانده از مسیحیانی که در سالهای ظهور مسیح و پس از آن، از ترس تهاجم سربازان رومی به آنجا پناه برده اند.
همین الان

تور خودتو بساز