هاوانا شهر متوقف شده در تاریخ
شهر هاوانا (در زبان اسپانیایی La Habana) پایتخت، بزرگ ترین شهر، مهم ترین بندر و مرکز تجاری پیشتاز کوبا محسوب می شود. این شهر جمعیتی در حدود 2.1 میلیون نفر داشته و مساحت آن 728.26 کیلومتر مربع است که همین موضوع آن را به بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر و سومین شهر از نظر وسعت فضای شهری در منطقه ی کارائیب تبدیل کرده است. هاوانا بیشتر از سمت غرب و جنوب خلیج گسترش داشته و به این ترتیب دارای سه بندر اصلی به نام های ماریملنا Marimelena، گوآناباکوآ Guanabacoa و آتارس Atarés می باشد. رودخانه ی المندارس Almendares از جنوب به شمال شهر جریان یافته و در چند مایلی غرب خلیج وارد تنگه ی فلوریدا می شود.

اسپانیایی ها در قرن شانزدهم شهر هاوانا را به خاطر موقعیت استراتژیک آن تاسیس نمودند. موقعیت این شهر به گونه ای بود که به عنوان سکوی پرشی برای فتح اسپانیایی ها عمل کرده و توقفگاهی برای کشتی های اسپانیایی مالامال از گنج در حال عبور بین دنیای جدید و قدیم بود. پادشاه اسپانیا فیلیپ دوم عنوان «شهر» را در سال 1592 به هاوانا اعطا نمود. دیوارها و قلعه هایی برای حفاظت از شهر قدیمی ساخته شدند. در سال 1898 غرق شدن کشتی جنگی آمریکایی Maine در بندر هاوانا، علت اصلی جنگ اسپانیایی-آمریکایی Spanish-American War شد. این شهر خاص با خیابان های سنگفرش، ساختمان های سبک باروک، بندرگاه های تاریخی ،موزه های متفاوت ، محلات پر ازدحام و خانه نویسنده مشهور «ارنست همینگوی» هر سال مقصد گردشگرانی از سراسر جهان است. اما از همه اینها که بگذریم این شهر پایتخت خودروهای کلاسیک و عتیقه جهان است! هنوز مدل‌های دهه ۵۰ و ۶۰ خودروهای شورلت، پلیموث، بیوک و کادیلاک در کوچه‌های باریک محلات قدیمی هاوانا در ترددند و این شاید از هر جاذبه گردشگری دیگری دیدنی تر باشد.

جزئیات هاوانا شهر متوقف شده در تاریخ

جاذبه های گردشگری هاوانا

تاریخ و هاوانا ارتباط پیچیده ای با هم دارند. نام «هاوانا» تصاویر فاتحان اسپانیایی، قهرمانان انقلابی و افراد اهل قلمی را که زمانی در این ساحل آفتابی قدم می زده اند به ذهن متبادر می کند. امروز، تاریخ شگفت انگیز پایتخت کوبا در هر پیچ و خم خیابان های سنگفرش شده ی هاوانای قدیمی، ساختمان های زیبای سبک باروک، قلعه های تاریخی، موزه ها، رستوران های افسانه ای و میدان های عمومی سرزنده منتظر مسافران مشتاق است.

هاوانا مانند جشنی برای حس های مختلف شماست، شهری که با قدم زدن موفق به کشف آن می شوید. شما می توانید به هنگام قدم زدن در گوشه ای از خیابان به موسیقی زنده رومبا گوش فرا داده، در رستوران هایی که زمانی همینگوی در آنها مشغول صرف غذا بوده، شام بخورید یا هوای آغشته به نمک اطراف Malecón را استشمام کنید. اما شاید بهترین بخش برای بازدید از این شهر مردمان آن باشند. هاوانا مردمی خوش برخورد با رفتاری دوستانه دارد، مردمی که به تاریخ غنی شهر کارائیبی خود می بالند و بسیار خوشحال می شوند که بتوانند آثار تاریخی و گنجینه های پنهان آن را به شما معرفی کنند.

کلیسای جامع سن کریستوبال Catedral de San Cristobal

آنچه که در میدان کتدرال، نگاه هر گردشگری را به خود جلب می کند، کلیسای سن کریستوبال است که با نام کلیسای مریم مقدس نیز شناخته می شود. ساخت این نمونه شگفت انگیز از معماری باروک کوبایی در سال 1777 توسط فرانسیسکن ها به اتمام رسید، این در حالی بود که یسوعیان ساخت آن را 29 سال قبل شروع کرده بودند. در این کلیسا دو برج ناقوس بزرگ در کنار نما قرار دارند که با ستون های منبت کاری شده تزئین شده اند. گردشگران می توانند با گشت زدن در این فضا و کشف گوشه و کنار آن، زبان به تحسین سقف طاقدار زیبا و مجسمه ی سنت کریستوفر بگشایند. بنا بر ادعایی که هیچ گاه ثابت نشده آثار و یادگارهای کریستف کلمب بین سال های 1796 تا 1898 در این کلیسا قرار داشته اند. پس از بازدید از این کلیسا، شما می توانید در یکی از کافه های میدان به استراحت پرداخته و نمای باشکوه و زیبای این کلیسا را نظاره گر باشید.

میدان سن فرانسیسکو Plaza de San Francisco

میدان سن فرانسیسکو در قسمت ورودی هاوانای قدیمی روبروی بندر قرار گرفته و با نسیم های دریایی خنک می شود. ساختمان های به دقت بازسازی شده ی این فضا، احساسی دوست داشتنی را به این میدان سنگفرش شده منتقل می کنند. در جداره های میدان سن فرانسیسکو دو ساختمان معروف قرار دارد که اولی لونخا دل کومرسیو lonja del Comercio با گنبد مرکزی شگفت انگیز و دومی کلیسای Menor de San Francisco de Asis با برجی است که دیدهای خیره کننده ای را به هاوانا و دریا فراهم می آورد. اینگونه گفته می شود که این کلیسا دارای بهترین آکوستیک در تمام کوبا می باشد و به همین دلیل نیز از این کلیسا برای اجرای کنسرت های موسیقی استفاده می شود. در این میدان همچنین فواره ی شیرها Fuente de los Leones از مرمر سفید وجود دارد که زمانی برای عرضه ی آب شیرین به کشتی های در حال عبور استفاده می شده، خالق این فواره Giuseppe Gaggini می باشد که در سال 1836 آن را به کشور کوبا نمود.

خیابان ابیسپو Calle Obispo

خیابان ابیسپو از نظر غنای تاریخی، معماری و تفریح و سرگرمی در تمام کوبا مشهور است. این مسیر باریک که پارک مرکزی را به میدان توپخانه متصل می کند، عصرگاهان شلوغ و پر از زندگی می شود. مسافران می توانند از رستوران های خیابان ابیسپو مانند El Floridita لذت برده، در محیط شاد و سرزنده ی آن غرق شوند و به تحسین معماری که عمدتا به سبک های باروک کوبایی و آرت نوو است بپردازند. از جمله دیگر مواردی که در راستای این خیابان قابل مشاهده هستند می توان به هتل امبوس موندوس Hotel Ambos Mundos که به مدت هفت سال خانه ی ارنست همینگوی بوده و موزه ی داروسازی Taquechal که بیش از یک قرن داروهای گیاهی توزیع می کرده اشاره نمود.

قلعه ی سن سالوادور د لا پونتا Castillo de San Salvador de la Punta

این قلعه مکانی دلپذیر برای قدم زدن در کنار دریا و لذت بردن از مناظر زیبای بندر است. قلعه ی سن سالوادور از نظر تاریخی بسیار غنی است و نقش مهمی را نیز در دفاع دریایی هاوانا بازی کرده است. این قلعه توسط سه نفر به نام های جووانی باتیستا آنتونلی، خوآن د تخدا و کریستوبال د رودا طراحی شده و در دوره ای 21 ساله از 1589 تا 1610 ساخته شده است.

این قلعه که به صورتی استراتژیک در لبه ی غربی بندر هاوانا قرار گرفته، در زمان های بلاتکلیفی به دیگر از چهار قلعه ی هاوانا به نام Castillo de los Tres Reyes del Morro با یک زنجیر چوبی و برنجی متصل بوده است. به هنگام حمله این اتصال محکم گشته، از ورود کشتی های دشمن به بندر جلوگیری می شده است. در میان تمام یادبودهای جالب این قلعه می توان به مجسمه ی سوار بر اسب ژنرال ماکسیمو گومز اشاره نمود.

همین الان

تور خودتو بساز