چگونه ارز مسافرتی تهیه کنیم؟
اگر قصد سفر به اقصی نقاط دنیا را دارید، یکی از مهمترین مسائلی که با آن روبرو خواهید شد، تهیه ارز مسافرتی است که در صورت بی اطلاعی از شرایط و نحوه ی تهیه ارز با مشکلاتی مواجه خواهید شد.آشنایی با تهیه ارز مسافرتی از ملزوماتیست که با رعایت آن هزینه شما بطور قابل توجهی کاهش پیدا می کند، زیرا نرخ ارز آزاد و مبادله ای به طور چشمگیری متفاوت است. علاوه برآن نگرانی خاصی از بابت تقلبی بودن ارز دریافتی نخواهید داشت. در ادامه با آتا گشت همراه باشید.

جزئیات چگونه ارز مسافرتی تهیه کنیم؟

بانک‌های عامل

در حال حاضر، سه بانک ملی، ملت و سامان خدمات ارز مسافرتی را در شعب منتخب خود ارائه می‌دهند. البته به منظور سهولت مراحل ثبت‌نام، بانک ملت سامانه خرید ارز مسافرتی را به صورت اینترنتی راه‌اندازی کرده، ولی در دو بانک دیگر حضور متقاضی در مراحل درخواست الزامی است. لیست شعب منتخب ارزی در وب‌سایت بانک‌های عامل در دسترس است.

شرایط دریافت ارز مسافرتی

هر شهروند ایرانی بالای ۱۲ سال می‌تواند فقط برای یکبار در طول هر سال شمسی برای سفر عادی و زیارتی (منوط به ثبت‌نام قابل رویت در وب‌سایت سازمان حج و زیارت) خود به خارج از کشور به ترتیب ۳۰۰ و ۲۰۰ دلار ارز مبادله‌ای دریافت کند. گفتنی است این ارز مختص سفرهای هوایی بوده و به مسافرت‌های زمینی و دریایی تعلق نمی‌گیرد.همچنین ارز مذکور به صورت حواله در شعب منتخب و پرداخت در فرودگاه – هنگام عبور از گیت – به متقاضیان ارائه می‌شود. نکته قابل توجه اینکه به هنگام دریافت ارز مسافرتی مراجعه حضوری کلیه اشخاص متقاضی الزامی است.

مدارک لازم

ارائه اصل کارت ملی
ارائه اصل گذرنامه جمهوری اسلامی ایران
بلیط هواپیما (یکسره یا دوسره) ممهور به مهر آژانس مسافرتی
اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور به مبلغ ۷۵,٠٠٠ (هفتاد و پنج هزار) تومان در یکی از شعبه‌های بانک ملی ایران، به استثنای مسافران معاف از مالیات
ویزای کشور مورد نظر (در مورد کشورهایی که سفر به آن‌ها نیازمند اخذ ویزا است)
علاوه بر این، توصیه می‌شود کپی مدارک فوق را نیز در اختیار داشته باشید.

نکته‌هایی برای دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی از بانک‌های ملت و سامان بهتر است در این بانک‌ها حساب داشته باشید؛ در غیر این صورت همراه داشتن وجه نقد یا کارت بانکی توصیه می‌شود.
ارز مسافرتی معمولا از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۳ بعد از ظهر در شعبه‌های منتخب عرضه می‌شود. همچنین، به دلیل محدودیت زمانی شعبه‌ها برای صدور حواله ارزی بهتر است تا این کار را به روزهای آخر موکول نکنید.حضور صاحب بلیط و پاسپورت برای دریافت حواله ارزی ضروری است.
منبع:ghasrangasht.com

همین الان

تور خودتو بساز