داستان شهری که مردمانش به یکباره سنگ شدند
همه چیز بسیار سریع اتفاق افتاد در روز 9 آگوست 79 قبل از میلاد مسیح آتشفشان فوران کرد در کسری از ثانیه هوا پر از گازهای سمی شد و خورشید محو گردید تا گازهای سمی تا 15 کیلومتر از محدوده را پر کردند به گونه ای که بسیاری از مردم شهر حتی فرصت کوچکترین واکنشی از خود نداشتند و در جای خود تبدیل به مجسمه های سنگی شدند و ادامه ماجرا.

جزئیات داستان شهری که مردمانش به یکباره سنگ شدند

ماجرا و داستان شهر

عده از مردم که توانسته بودند خود را به نزدیکی سواحل برسانند به خاطر تاریک شدن هوا و گازهای سمی کشتی هایی که برای امداد رساندن به آنها از آن سوی ساحل آمده بودند نتوانستند نزدیک شوند و چند دقیقه بعد این شهر تبدیل به تاریک ترین نقطه جهان شد و شهر پمپی پس از آتش فشان با همه ساکنین خود به مدت 1500 زیر 4 تا 6 متر خاک سال مدفون شد و در سال 1599 بطور اتفاقی کشف شد کاشفین ابتدا از دیدن مجسمه های سنگی شگفت زده شده بودند همه ساکنین شهر در اثر گازهای آتشفشانی به مجسمه های سنگی تبدیل شده بودند. در سال 1991 نیمی از این شهر از زیر خاکستر بیرون کشیده شد. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپی دیدن می کنند و این شهر به یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است.

جمعی از کودکان و بزرگسالان، منتظر قایقی بودند که هیچوقت نیامد!

پیش از این تصور می شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتش فشان کشته شده اند اما پژوهشهای دیگر نشان داد آنها به خاطر حرارت بالا جان باخته اند.برخی دیگر نیز بر پایه نامه هایی که 25 سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتش فشان خفه شده اند.(البته بعضی از منابع مجسمه های مذکور را قالب های گچی از بدن ساکنان شهر پمپی معرفی می کنند! که توسط باستانشناسان و با بهره گرفتن از حفره هایی که اثر انسانهای نابود شده بودند، ایجاد شده اند! )

ادامه ماجرا

گفته شده است که از 20هزار نفر جمعیت پمپی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه های سنگی تبدیل شدنداین مرد وحشتزده آخرین نفسهایش را کشیده، شاید چشمانشرا گرفته تا شاهد لحظات وحشتبار آخرین نباشد.

اما ساکنین شهر چه گناهی مرتکب شده بودند که باید اینگونه هلاک می شدند؟

آثار بدست آمده از دیواره های شهر پمپی نشان می دهد که این شهر بزرگترین مرکز فحشا در دوران باستان بود و از همه جای روم برای زنا به آنجا می آمدند و تقریبا همه ساکنین آن به عمل فحشا مشغول بودند و از این راه کسب در آمد می کردند و حتی موظف به پرداخت مالیات به حاکم شهر از در آمد خود بودند.کودکانی که بدنیا می آمدند نیز برای سو استفاده جنسی در آینده بصورت برده نگهداری می شدند.
این شهر تحت عنوان شهر فاحشگان معروف است و به شهر سکس شهرت داشت بگونه ای که فاحشه خانه های پمپی در هیچ جای دنیا وجود نداشت.در این شهر زنها خودشان را به زنها و مردها می فروختند حتی مردها خودشان را به همدیگر ! در برخی از مجسمه های یافت شده در این شهر حتی آثاری از رابطه جنسی انسان با حیوانات نیز دیده می شود.

مردم این شهر حتی فرصت نکرده اند از جایشان بلند شوند

طبق آثار بدست آمده مردم این شهر حتی فرصت نکرده اند از جایشان بلند شده و فرار کنند.محقیقن هنوز نتوانسته اند یک توضیح منطقی برای این شهر پیدا کنند که چرا حتی خیلی افراد در حال نشستن یا آمیزش جنسی تبدیل به سنگ شده و فرار نکرده اند.گویا منطقی ترین توضیح این بوده که آتشفشان با سرعت خیلی زیاد فوران کرده و در عرض چند دقیقه (باز تو چند دقیقه حداقل باید افراد از جاشون بلند شن) کل شهر رو فرا گرفته و چند لحظه بعد به دلیل یک موج بلند شبیه به سونامی آب بر روی اون ریخته شده و مواد مذاب سرد شدن و همه تبدیل به سنگ شدن ... (گفته شده فوران آتشفشان هم به دلیل یک زلزله مهیب بوده)حالا خیلی به کشف دلیلش کاری ندارم ولی واقعاً عذاب وحشتناکی بوده.

سرگذشت این قوم شباهت بسیاری به قوم لوط دارد

سرگذشت این قوم شباهت بسیاری به قوم لوط دارد و حتی ممکن است، قوم لوط همان ساکنان شهر پمپی باشند مثلا قوم لوط به عمل قبیح لواط که برخی از روشنفکرنماهای امروزی این عمل منفور را یک مساله طبیعی می داند و از آن دفاع می کنند شهره بودند:در سوره العنکبوت آیه 28 و 29 نوشته شده است :و لوط را فرستادیم هنگامی که به قوم خود گفت:شما کار بسیار زشتی انجام می‏دهید که احدی از مردم جهان قبل از شما آنرا انجام نداده!(28)آیا شما به سراغ مردان می‏روید، و راه تداوم نسل انسان را قطع می‏کنید، و در مجلستان اعمال منکر انجام می‏دهید؟!، اما پاسخ قومش جز این چیزی نبود که گفتند:اگر راست می‏گوئی عذاب الهی را برای ما بیاور!
در آیه 32 سوره العنکبوت خداوند به خاکستر اشاره کرده است که می تواند به خاکستر های آتشفشانی دلالت داشته:
گفت لوط [نیز] در آنجاست گفتند ما بهتر می‏دانیم چه کسانی در آنجا هستند او و کسانش را جز زنش که از باقی ماندگان [در خاکستر آتش] است‏ حتما نجات خواهیم داد
در ادامه سوره العنکبوت نوشته شده است:
ما بر مردم این شهر به [سزای] فسقی که می‏کردند عذابی از آسمان فرو خواهیم فرستاد(34)ما از آن آبادی نشانه روشنی و درس عبرتی برای کسانی که تعقل می‏کنند باقی گذاردیم.همانطور که در آیه 28 و 29 نوشته شد این قوم به لواط شهره بودند که با شهر پمپی می تواند مطابقت داشته باشد در آیه 34 به عذابی از آسمان اشاره شده است که این مساله نیز به گازها و خاکستر های اتش فشانی که در ابتدا فوران کردند و آسمان شهر را پر کردند اشاره دارد و در ادامه در آیه 35 خداوند نیز اشاره کرده است که آثاری از این شهر را باقی خواهد گذاشت.در سوره هود آیات 68 تا 84 نیز به داستان قوم لوط اشاره می شود:در آیه 68 به بانگی اشاره شده است که بر صدای صدای ناشی از آتشفشان دلالت می کند و خداوند در این آیه به مردن افراد در خانه هایشان اشاره می کند که این مساله نیز درست است زیرا گازهای سمی بسیاری از افراد را در خانه های خود خشکاندند:و کسانی را که ستم ورزیده بودند آن بانگ [مرگبار] فرا گرفت و در خانه‏ هایشان از پا در آمدند(68)
در آیه 82 به مدفون شدن شهر زیر آتشفشان اشاره می کند :هنگامی که فرمان ما فرا رسید آن (شهر و دیار) را زیر و رو کردیم و بارانی از سنگ:گلهای متحجر متراکم بر روی هم بر آنها نازل نمودیم.(82).علاوه بر آن شهر هایی شبیه به شهر پمپی در سوئد و آمریکای جنوبی نیز یافت شده اند[6] که نشان داده است عذاب الهی مشابه قوم لوط در این شهر ها نیز اتفاق افتاده است و چه بسا در آینده نیز ممکن است اگر همه افراد شهری آلوده گناهان گوناگون شوند عذاب الهی به این صورت و صورت های دیگر اعمال شود.
www.namnak.com

همین الان

تور خودتو بساز