پناهگاه هایی برای پایان دنیا
در بسیاری از فیلم های سینمایی تخیلی هالیوودی، دیده ایم که دنیا به پایان می رسد و مردم اندکی برای بقای خود تلاش می کنند! به نظر می رسد که در کشور آمریکا، بسیاری از مردم پایان دنیا و زنده ماندن فقط تعدادی اندک را باور کرده اند و حتی برای آن برنامه ریزی هایی هم انجام داده اند! در گوشه ای از این کشور پناهگاه هایی ساخته اند که در روز پایانی دنیا بتوانند در آن ها پناه گیرند! با آتاگشت همراه شوید تا به این مکان عجیب و غریب که آن را پناهگاه هایی برای پایان دنیا نامیده اند، سری بزنیم.

جزئیات پناهگاه هایی برای پایان دنیا

ادامه داستان

چه می توان گفت؟ آدمیزاد است دیگر! فکر می کند از سرانجامی که خداوند برایش مقدر کرده هم می تواند بگریزد و تا ابد زنده بماند. در چندین جای کتاب مقدس ما قرآن، آمده است که بر روی کره زمین سیر و سیاحت کنید و بنگرید که تا عاقبت پیشینان و ستمگران چه شده است. اما مثل اینکه هنوز هم در گوشه و کنار دنیا، افرادی وجود دارند که به دنبال راه فرار از برخی حقایق هستند. آن ها پناهگاه هایی برای پایان دنیا ساخته اند!

پناهگاه های زیر زمینی داکوتای جنوبی در آمریکا

در آینده ای غیر قابل پیش بینی، زمانی که جنگ های هسته ای و بیولوژیکی در تمامی دنیا رخ می دهد و جمعیت کثیری از مردم دنیا را از بین می برد، بیشتر جانداران کره زمین جان خود را از دست می دهند و زمین تحت تاثیر اشعات شدید رادیو اکتیو قرار می گیرد، جمعیتی بسیار کوچک، حدود ۵ هزار نفر در پناهگاه های زیر زمینی داکوتای جنوبی در آمریکا، تنها افرادی هستند که از تمدن بشری باقی خواهند ماند و باعث بقای نسل انسان در آخر دنیا می شوند! این چیزیست که بیشتر در فیلم های سینمایی تخیلی هالیوودی دیده ایم و کاملا واضح است که با واقعیت فاصله بسیار زیادی دارد.

ایده شرکت بقای نسل ویووس

البته این ایده ای است که شرکت بقای نسل ویووس (Vivos) در ایالت کالیفرنیای ایالات متحده دنبال می کند. چند سال قبل، شرکت ویووس این منطقه ۱۸ مایل مربعی را که در واقع یک انبار مهمات به نام انبار مهمات تپه های سیاه (Black Hills Ordance Depot) بوده را پیدا کرد و برای آن برنامه های زیادی نوشت. شرکت این انبار که در مجاورت شهر کوچک ادگمونت است را با پیشرفته ترین تجهیزات دنیا همچون سیستم پیشرفته تولید برق داخلی، چاه ها آب بسیار عمیق، سیستم های پیشرفته فیلتر هوای آلوده به مواد بیولوژیکی، شیمیایی و رادیویی، سیستم تخلیه فاضلاب هوشمند و مدرن، تجهیزات پشتیبانی حیاتی و … تجهیز کرده است.

پناهگاه کاملا بتنی مقاوم در برابر تشعشعات هسته ای

این مجتمع که در واقع پناهگاه هایی برای پایان دنیا هستند، شامل بیش از ۵۰۰ پناهگاه کاملا بتنی مقاوم در برابر تشعشعات هسته ای، که اکثرا در زیر زمین کنده شده اند و با لایه های سنگی زمین محافظت می شوند، است. این سازه های بتونی، هم در برابر اشعه رادیو اکتیو و هم در برابر موج انفجارهای هسته ای مقاومت می کنند. این مجموعه، در یکی از امن ترین و خوش دسترس ترین مناطق مرکزی شمال آمریکا و در ارتفاع ۳۸۰۰ پایی برپاشده است و با پادگاه های هسته ای این کشور ۱۰۰ مایل فاصله دارد.

حفظ امنیت و پایداری پناهگاه ها

هر پناهگاه، قابلیت تحمل ۵۰۰ هزار پوند موج انفجار را دارد و می تواند ۱۰ تا ۲۴ نفر را با هر چه که برای یک سال نیاز داشته باشند، در خود جای دهند. تمامی پناهگاه ها از هم جدا هستند و فاصله بین آن ها حدود ۱۲۰ متر است. ویووس عقیده دارد که این فواصل به حفظ امنیت و پایداری پناهگاه ها کمک می کند.

خانه های اسکیمو

پناهگاه هایی برای پایان دنیا را در سال ۱۹۴۲ ساخته اند و در ابتدا از آن ها به عنوان انبار مهمات جنگی در طول جنگ جهانی دوم و دوره جنگ سرد استفاده می شد. به دلیل شکل خاصی که این پناهگاه ها دارند، به آن ها خانه های اسکیمو (Igloos) هم می گویند. این مجموعه در زمانی بیش از ۳۳ مایل مربع وسعت داشت و حدود ۸۰۰ خانه اسکیمو را در خود جای داده بود. تمامی امکانات رفاهی را هم در این منطقه ساخته بودند. امکاناتی از جمله شهرکی کوچک برای زندگی ۱۰۰۰ نفر، بیمارستان ارتش، اداره پست، کلیسا، مراکز خرید، تئاتر و سینما، استخر رو باز، محل بازی بولینگ و سایر تسهیلاتی که یک شهر کوچک باید داشته باشد. این منطقه در طول جنگ جهانی دوم، از فعال ترین پایگاه های نظامی آمریکاییان به شمار می رفت.

انبار

درون این انبارها، انواع و اقسام مهمات جنگی نگه داری می شد. حتی سلاح های مرگباری از جمله سلاح ها و بمب های شیمیایی، بمب های حاوی گاز خردل و گاز سارین را هم در این مکان ها نگه داری می کنند. در طول جنگ جهانی، برخی از این خانه های اسکیمویی را هم به عنوان محل نگه داری زندانیان ایتالیایی به کار می بردند. این مجموعه بزرگ بعد از پایان وظیفه اش، در سال ۱۹۶۷ بسته شد

۲۵ هزار دلار برای هر پناهگاه

امروزه خانواده های این منطقه یا سایر مناطق آمریکا، می توانند در زمان وقوع فجایع ناگواری از جمله جنگ های هسته ای، شیوع بیماری های مرگبار فراگیر، بارش شهاب سنگ های آسمانی و … این پناهگاه ها را با پرداخت ۲۵ هزار دلار برای هر پناهگاه اجاره کنند. این پناهگاه ها به صورت اشتراکی هم اجاره داده می شوند، با پرداخت ۷۵۰۰ به ازای هر نفر، می توان آن ها را به صورت اشتراکی و در کنار افراد دیگر اجاره کرد.

پناهگاه لوکس و گران قیمت زیر زمینی

داکوتای جنوبی تنها مکانی نیست که در آن پناهگاه هایی برای پایان دنیا ساخته اند! علاوه بر این منطقه، شرکت ویووس در ایالت ایندیانا هم پناهگاه هایی ساخته است که می توانند حدود ۸۰ نفر را در طول جنگ های سرد در خود جای دهند. ویووس همچنین در حال ساخت یک پناهگاه لوکس و گران قیمت زیر زمینی در Rothenstein کشور آلمان است.
منبع:www.ysa24.ir

همین الان

تور خودتو بساز